Hejsa. Jeg har 4 ejendomme på GSC:
454 Indsendte webadresser
448 Webadresser, der er indekserede
457 Indsendte webadresser
28 Webadresser, der er indekserede
454 Indsendte webadresser
128 Webadresser, der er indekserede
458 Indsendte webadresser
28 Webadresser, der er indekserede
Er det noget jeg skal bekymre mig om?
Kan jeg gøre noget for at de alle er indekserede?
Betyder det noget for SEO? Jeg håber I kan hjælpe mig.
Mvh.
Morten
|
Hej Morten,
Hvad er for nyeligt ?
Mig bekendt kan det tage Google 2 uger eller 2 måneder at få det rettet alt afhængig af hvor ofte de crawler dit site og om alle dine redirects er sat korrekt op.
Umiddelbart så ser det ud til at der redirectes fra de gamle domæner til det nye med en 301'er så det er godt men om det kan gøres bedre ved jeg ikke. Jeg har ladet mig fortælle at det bedste er at redirecte via .htacess-filen men i Wordpress er det muligt at installere plugins som laver redirect udenom den fil hvilket virker men ikek er lige så effektivt overfor Google.
Jeg lavede selv skiftet tilbage i januar og her 2 måneder efter har jeg stadig gamle sider som jeg kæmper med. Sider som er falske og lavet da mit site blev hacket men Google har endnu ikke forstået at fjerne dem selvom de giver en 404 side i dag.
Jeg tror at toldmodighed nok skal hjælpe dig men du skal selvfølgelig sikre dig at rette hvad der evt. kan rettes.