Kan man overføre underskud til næste år i - Amino.dk
på Amino
Bliv gratis medlem på Amino

Nye ekspertblog-indlæg
om  Alt det andet..

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Iværksætter politik "

 

Kan man overføre underskud til næste år i enkeltmandsvirksomhed?

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
Amino-karma 28
Tilmeldt 13. jan 15
Indlæg ialt: 8


Skrevet 29-11-2017 kl. 15:31

Hej Amino, jeg er forholdsvis ny virksomhedsejer. Sidste år var mit første år med min virksomhed, og der gik det rigtig godt. Det her år er så gået mindre godt. Mit spørgmål er så:

Er det muligt at overføre dette års underskud til næste regnskabsår i min enkeltmandsvirksomhed?

Altså, hvis virksomheden har et underskud på 120.000 kr. i det her år, kan man så overføre det til næste regnskabsår? Så hvis virksomheden har et overskud på 200.000 kroner i næste regnskabsår skal der så kun betales SKAT af (200.000 - 120.000)?

Eller er dette ikke en mulighed? Beklager noob spørgsmålet, tænker bare, at det er ret træls, hvis jeg ikke kan trække dette regnskabsårs underskud fra i næste regnskabsår. :)

Amino-karma 5.787
Fra Aalborg
Tilmeldt 6. okt 12
Indlæg ialt: 1.109
Amino Plus
Simon Peter Langkilde Jakobsen
Fra ZenzIOT ApS
Skrevet 29-11-2017 kl. 15:57

Ja det kan du godt.

Mener man kan overføre et underskud op til 5 år frem i tiden

Danmark's nok nemmeste GPS Tracking til private & erhverv

  • Flere års batterilevetid -
  • klar til brug ved modtagelse - Monteres på 1 minut
  • Billig opstart med månedlige betalinger - kom igang for 499,-


Amino-karma 155.441
Fra 2800 Lyngby
Tilmeldt 2. mar 11
Indlæg ialt: 33.266
Amino Plus
Cookie - John Hannover
Fra John Hannover
Skrevet 29-11-2017 kl. 16:02

Nej ikke som sådan overføre under skud i enkeltmands (modsat i selskab som jeg tror Simon svarede på) men dit underskud giver jo fradrag i anden personlig indkomst - og evt i ægtefælles osv - -evt ikke udnyttet kan ikke direkte udnyttes men  læs citat fra skat:

Er den personlige indkomst negativ, modregnes den i indkomstårets positive kapitalindkomst, inden beregningsgrundlaget for bundskat og topskat opgøres, jf. PSL § 13, stk. 3. Et herefter resterende negativt beløb fremføres til modregning, først i kapitalindkomst og derefter i personlig indkomst med tillæg af heri fradragne og ikke medregnede beløb omfattet af beløbsgrænsen i PBL § 16, stk. 1. Underskud i personlig indkomst kan kun fremføres i det omfang den negative personlige indkomst ikke kan modregnes i den positive nettokapitalindkomst og personlige indkomst med tillæg af heri fradragne og ikke medregnede beløb omfattet af beløbsgrænsen i PBL § 16, stk. 1, for et tidligere indkomstår. Modregningen af negativ personlig indkomst nedsætter således ikke den skattepligtige indkomst i fremførselsårene, men har alene betydning for beregningen af bundskat og topskat. 

vh John Hannover

Amino-karma 28
Tilmeldt 13. jan 15
Indlæg ialt: 8

kaninomayn
Skrevet 30-11-2017 kl. 14:18

Hej John,

Tak for svaret.

Okay. Men jeg har ikke haft en anden personlig indkomst i år. Kan jeg overføre dette underskud til min personlige indkomst til næste år? Eller går det tabt nu? :(

Det ville være ret surt.

Så hvis jeg f.eks. overvejer at købe noget stort nu i min virksomhed, bør jeg vente til næste år så jeg i princippet kan bruge fradraget til noget, og så det ikke går tabt når regnskabsåret er omme? :)

Mvh.

Simon

Amino-karma 389
Fra Årslev
Tilmeldt 17. jun 07
Indlæg ialt: 100

KasperH
Fra FirmaFokus.dk ApS
Skrevet 30-11-2017 kl. 14:34

Hej Simon.

Hvis du kommer ud af dette år med et underskud på driften i din enkeltmandsvirksomhed, skal du selvangive dette på din årsopgørelse under rubrikken "underskud af egen virksomhed" (eller hvad den nu hedder), så snart denne bliver frigivet en gang i marts.

Underskuddet vil så, sammen med dine øvrige fradrag (kørsel, a-kasse o.lign.), blive modregnet i din skattepligtige indkomst for år 2017. Herefter vil Skat så nå frem til et resultat, hvilket formentlig vil være, at du skal have penge tilbage.

Hvis ikke du akut står og mangler, det som du påtænker at indkøbe, så kan det da godt være en mulighed, at vente til næste år, så du på den måde minimerer din skattepligtige indkomst til næste år.

Mvh. Kasper

Selskabsstiftelse - Selskabsændringer - Regnskab - Budgetter - Forretningsudvikling - Insolvente og konkurstruede selskaber - Rekonstruktioner - Virksomhedsoverdragelser m.m.

Amino-karma 28
Tilmeldt 13. jan 15
Indlæg ialt: 8

kaninomayn
Skrevet 30-11-2017 kl. 14:51

Hej Kasper. Tak for svaret.

Jeg ringede lige til skattefar for at høre mig an.

Han fortalte mig, at hvis jeg udfylder et negativt resultat af min virksomhed i selvangivelsen, så vil SKAT se, at jeg har en negativt skattepligtig indkomst.

Jeg vil herefter få udbetalt de rater, som jeg har betalt til SKAT i løbet af året (forskudsopgørelsen)

SKAT kan så se, at jeg har en negativ skattepligtig indkomst fra 2017, og overfører den derefter til regnskabsåret 2018.

Weee. Dagens glædelige nyhed. Det lettede om hjertet. Mine fradrag bliver ikke spildt. :)

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)

RSS-feed
 
Besøg vores andre hjemmesider :
lll