Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

overskud fra bilsalg

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 26. Sep 05
Indlæg ialt: 259
Skrevet kl. 17:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har solgt min flotte polo fra 85, og har fået en pæn slat penge. Jeg vil bruge de penge på både at købe en ny bil, men også lidt penge i min lomme. Hvis jeg køber flere biler, og sælger dem med fortjeneste, dog bliver de her penge kun brugt til at købe nye biler, og så til lidt lommepenge. Skal jeg så til at lave regnskab? jeg har ingen planer om at leve af det, men det giver stadig lidt gode penge.

 
Gør jeg noget ulovligt, hvis jeg tjener lidt ekstra penge til min su på den her måde?
Fra Farum
Tilmeldt 19. Jan 06
Indlæg ialt: 5951
Skrevet kl. 23:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Det afhænger i vidt omfang af hvor mange biler du køber/sælger og hvor lang tid du har dem.

Spekulationsbegrebet er ophævet for mange år siden i dansk skatteret, men hvis man kan se at du  systematisk har købt og solgt mange biler i løbet af et år er der en overvejende sandsynlighed for at man vil grave lidt dybere i det. Det kan skattemyndighederne se via de kontroloplysninger de får fra motortøjskontoret.
 
 

Skattekonsulenterne.dk Rådgivning til revisorer og advokater   Bent Zimmermann

 

Tilmeldt 26. Sep 05
Indlæg ialt: 259
Skrevet kl. 07:49
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg havde regnet med at købe en bil af gangen, men efterhånden som de bliver solgt, så vil det jo blive til en del biler.
Tilmeldt 14. Jun 05
Indlæg ialt: 77
Skrevet kl. 15:06
Hvor mange stjerner giver du? :
Der vil være en betydelig risiko for, at du vil blive anset for at købe/sælge biler i spekulations-/næringsøjemed, således at du bliver skattepligtig af en eventuel fortjenesten - medens du samtidig kan fratrække eventuelle tab.
Side 1 ud af 1 (4 indlæg)