Jeg har netop noteret mig at min andelsboligforening ( 1 opgang - 10 lejligheder), bliver taget i xxxxx, ved at for et større rengøringsfirma til at varetage opgaven, som ejendomsservice (hovedsageligt rengøring af trappeopgang). Pt. giver vi små 3.000 kr pr. md. for en ugentlig rengøring af trappeopgang. Jeg er sikker på der er nogle som kender en person eller mindre virksomhed, som kan varetage denne opgave til langt billigere pris.
Vil derfor høre om der er nogle som kender nogen? Adressen er Vesterbro, København...
Jeg kan træffes pr.mail "mikkel@webflair.dk" el. pr. tlf 60618104
Her er opgavebeskrivelsen fra foreningen af:
Trappevask:
1 Hovedtrappe fejes/vaskes – Udføres en gang om ugen
1 Køkkentrappe fejes/vaskes – Udføres en gang om måneden
Renholdelse af måtte i indgangsparti – Udføres en gang om ugen
Afstøvning af paneler, vindueskarme og lamper samt fjernelse af spindelvæv – Udføres en gang om måneden
Udendørs renholdelse:
Renholdelse og fjernelse af affald på fortov foran ejendommen – Udføres en gang om ugen
Renholdelse af kantsten er incl. I tilbudet
Aflæsninger og lyskilder:
Aflæsning af EL, samt udskiftning af defekte lyskilder indvendig på hoved- og køkkentrappe. (Levering af lyskilder faktureres separat) – Udføres løbende
Vinduespolering:
Vinduerne på to trapper pudses indvendig og udvendig – Udføres 6 gange om året
Vinterservice (saltning/snerydning):
Omfang:
Fortov foran ejendommen samt indgangsdør til hovedtrappe
Aktiv 3 blev stiftet for over 16 år siden, og laver trappevask, ejendomsservice , snerydning og anden viceværtservice i København. Kontaktsiden er her : http://www.aktiv3.dk/kontakt-og-support/
Ellers kan du bare kontakte ejeren , Dan, direkte her : danhove@hotmail.com :)
Mvh
Jimi
Ps: han kan helt sikkert gøre det billigere ;)
SEO fra 1000,- kr, og Google Ads fra 500,- per måned. DK's billigste hjemmesider? Se mere på jimihove.dk 15+ års erfaring.
Er prisen med eller uden moms? Er I tilfredse med arbejdets udførsel? Prisen kan du som regel altid presse, men pris du angiver lyder ikke til at være helt skæv.
Desuden skal du beregne udgiften pr. beboer. Hvis I har en opgang bor I sikkert 10-12 personer der skal deles om udgiften. Så hvis I hver især kan spare 15-20 kr. om måneden, og samtidig løbe risikoen ved at få en god gammeldags prispresser ind, som skal klare det hele på den halve tid, så følger resultatet også derefter :o)
Jeg har mere end 10 års erfaring i branchen med Glad Ejendomsservice. Men jeg foreslår aldrig at man skal skifte, hvis man er tilfreds med sin nuværende udbyder. Det skulle kun være hvis I kan spare et markant beløb hver måned, og det er ikke muligt når I kun er en enkelt opgang.