Jeg er medejer af et selskab (Miico.dk), som vi ikke har kunnet få til at køre som vi gerne ville. Det skal siges at det har kørt på hobbyplan, og at der derfor ikke er voldsomt mange penge indblandet, og jeg og de andre ejere har fuldtidsarbejde ved siden af.
Nu har vi så valgt ikke at aflevere årsregnskab, da der ikke var penge til at betale en revisor for at lave det, så selskabet kan blive tvangsopløst.
Da jeg står oprettet som direktør i selskabet, er jeg nu blevet indkaldt til møde i skifteretten, hvor jeg skal møde op med årsregnskab og fortegnelse over anpartshavere.
Her kommer så spørgsmålet. Hvad sker der, hvis jeg ikke dukker op? Kan jeg ringe og klare den pr. telefon?
Hvis det du skriver er hele sandheden om selskabet, så er det bare at møde op.
Du får næppe lov at klare det via telefon.
Et selskab uden mange bank posteringer og hvor der ikke har været mange penge indblandet, er en smal sag at gøre rede for.
Så tag du bare afsted med oprejst pande, gør din pligt som direktør, og fortæl hvad der har været af aktivitet i jeres selskab, og hvorfor I har valgt at lade det gå til tvangsopløsning.
Her kommer så spørgsmålet. Hvad sker der, hvis jeg ikke dukker op?
Først og fremmest kan du ringe til retten, de har som myndighed en vejledningspligt overfor dig. Der kan du i hvert fald få konsekvenserne ved en udeblivelse forklaret.
Der skal møde en repræsentant for selskabet i skifteretten ved en tvangsopløsning, der skal gives oplysninger om hvilke aktiver og passiver der er tilbage i selskabet. Men i forlængelse af første spørgsmål, så spørg ved retten om det kan klares telefonisk.
Hvad sker der, hvis jeg ikke dukker op? Kan jeg ringe og klare den pr. telefon?
Følg Jespers gode råd om at ringe til Skifteretten. Du skal være opmærksom på at udeblivelse uden lovlig forfald kan betyde at Skifteretten træffer beslutning om at du skal politifremstilles.
Og vær opmærksom på, at hvis du som indkaldt ikke giver de korrekte oplysninger (læs bevidst fortier eller lyver om noget), så kan der ske hæftelsesgennembrud så ejere kan komme til at hæfte, men du skal bare svare korrekt ud fra det bedste du ved - hvilket lyder let her - og så tager det kort tid (telefon eller fremmøde - men bliv endeligt ikke væk)
Giv jeres kreditorer en god orientering - de er næppe skyldige i, at det gik galt og fortjener ordentlig behandling - og så husk at I ved tab af anpartskapitalen får fradrag i form af tab på aktieindkomst for det tabte