Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Nyt logo?

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 16. Dec 14
Indlæg ialt: 11
Skrevet kl. 11:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle, 

Har I et lille stykke tid lavet logo og diverse opgaver indenfor grafisk design.

Kunne godt tænke mig noget feedback på mit seneste logo..

Jeg laver gerne logo og andet grafisk design til dig/jer for en meget god pris, og resultatet kan være færdigt inden for 24 timer

Vh :)

Tilmeldt 16. Dec 14
Indlæg ialt: 11
Skrevet kl. 13:12
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

op

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 13:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis man kender baggrunden for logo'et er den sikkert meget fed.

Men kigger man isoleret på den som her i tråden, synes jeg ikke den giver nogen menig/budskab, det virker mere forvirrende og jeg sidder blot tilbage med et ? i tankerne.

Fra København
Tilmeldt 23. Jan 13
Indlæg ialt: 37
Skrevet kl. 14:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Som Thomas skriver giver logoet ikke så meget mening, er det noget med søfart, et kompas?,

hvilket bogstav er det første man skal læse, hvis man bruger uret som læseretning så kunne det være P men da S ligger længst til venstre får jeg lyst til at tage det som det første bogstav.

Dine linjer er ikke optimerede så der er en balance forskydning mellem P og D. D ligger for langt til venstre i forhold til det vertikale center punktt i logoet og P ligger for langt til højre. S og W skal der laves en ordentlig centrering på da balancen og er off her også. W er for langt til højre og både S og W er for højt placerede i forhold til den horizontale akse. 

Prøv at skalere logoet ned til 100x100 pixel og se hvordan det ser ud, det lidt svært at genkende, sæt det op i positiv(sorte bogstaver på hvid baggrund) og negativ(hvide bogstaver på sort baggrund) version og se hvordan logoet fungerer.

"est 2014" har jeg også en fornemmelse af at der skal gøres noget ved da skrifttypen du anvender får tallene til at virke som noget fra en dos terminal ca 1989. det er godt nok personligt men jeg ville nok reflektere over at est vidst nok betyder "siden" så jeg ville anvende en skrifttype der var mere geometrisk og afspejler det år som virksomheden blev dannet.

Det var bare lige et par grafiker fif og min første Amino hjælp i år, jeg håber du tager det som positiv kritik, vi er jo kun lige startet på året :)

godt nytår, håber det bliver et godt et for dig.

Tilmeldt 10. Jul 14
Indlæg ialt: 43
Skrevet kl. 15:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Flot ser det ud, hvis det var centreret, som Michael også nævner.

Hvad er det du vil have feedback på? Du har jo reelt bare skiftet fire bogstaver.

Til folk der ikke har set dette design før, så bruges det både af flere tøjdesignere som print på tøj, og af en ung norsk DJ ved navn Kygo. Af hvad jeg ved, har Kygo været den første.
Ved ikke om der ligger en dybere forklaring bag selve krydset, men du må indrømme at der ikke meget "design" over det.

Just my 50 cents!

Hav en god dag :)

Tilmeldt 3. Feb 06
Indlæg ialt: 12857
Skrevet kl. 19:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Wittendorff Design:
Kunne godt tænke mig noget feedback på mit seneste logo..

Der er intet originalt i det logo, det er jo en kopi af et andet logo (dog med andre bogstaver)    

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)