Salg af byggede computere. Er der noget jeg skal være opmærksom på?
Fra Malaga
Tilmeldt 25. Apr 14
Der er ikke kontrol af private, der køber dele og opgraderer deres egne computere. derudover har virksomheder tilladelse til at opgradere eksisterende computere med løsdele, gælder dog ikke ikke hvis de skifter alt på en gang. her er loven lidt flydende. . som jeg har skrevet så gælder kontrollen for engros og detail leddet altså importør producent og forhandler.
yiced
www.yiamor.com
Svar
Fra Odense
Tilmeldt 18. Dec 12
Mads
Skrevet
03-05-2014 kl. 14:57
Hvor mange stjerner giver du? :
Svar
Jeg havde tænkt mig computerne skulle køre Windows 8.
Der er rigtig mange gamere, som ikke kan lide Windows 8, så en god idé ville være at lave computere med begge systemer.
Mads
Svar
Jeg er nok Danmarks yngste og billigste certificerede Google AdWords-konsulent. Få et godt (og selvfølgelig uforpligtende) tilbud på MadWords.dk.
Fra Hvidovre
Tilmeldt 19. Jan 12
ja god ide ! Tak for hjælpen :)
Svar
Tilmeldt 15. Feb 09
Gunzone.dk
Skrevet
04-05-2014 kl. 20:01
Hvor mange stjerner giver du? :
Svar
Nogen skriver herinde at der er "Garanti" på varene. Der er ikke noget der hedder garanti iflg. købeloven. Det hedder 2 års Reklamationsret, hvilket er noget helt andet end en garanti. Du kan dog helt frivilligt, selv vælge at yde garanti som en ekstra service, og hvis ikke har kunder den sikrede 2 års reklamationsret. Lykke til.
Svar
Fra Hinnerup
Tilmeldt 29. Jan 09
Der er ikke noget der hedder garanti iflg. købeloven. Det hedder 2 års Reklamationsret, hvilket er noget helt andet end en garanti.
Og du mener ikke, ar reklamationsret er for private kunder, mens garanti er for B2B ? :)
Svar