Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad er pro forma invoice? er i tvivl :-//

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 30. Aug 12
Indlæg ialt: 17
Skrevet kl. 10:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Goddag aminos

Jeg er sgu i tvivl. Jeg har bestilt tøj til min webshop, og har lige fået pro forma invoice. Men er det så fakturaen jeg nu skal betale???? man bliver jo lidt i tvivl, når det hedder pro forma.

Fra Kolding
Tilmeldt 8. Mar 07
Indlæg ialt: 1577
Fra  Jakodan A/S Skrevet kl. 10:56
Hvor mange stjerner giver du? :

En proformafaktura vil sige, at det ikke er den rigtige faktura, men den ser ud som den rigtige faktura vil se ud..

Man bruger det oftest hvis man f.eks. skal betale forud for en levering.

Man kan også sende en proformafaktura, hvis kunden skal godkende den inden man køber.

Den rigtige faktura, som du skal bogføre efter, modtager du så typisk efter leveringen eller efter din leverandør har modtaget betaling.

Så om du skal betale ud fra proformafakturaen, før de afsender varerne, kommer helt an på, hvad du har aftalt med dem :)

Tilmeldt 12. Aug 13
Indlæg ialt: 35
Skrevet kl. 10:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mejse,

En pro forma invoice er oftest et udkast af den endelige faktura.

Alternativt kan det f.eks. skyldes at du har bedt om bankoverførsel ved køb på webshop og her vil det højst sandsynligt være på grund af forudbetaling..
Skriv eventuelt til webshoppen og forhør dig. 

Held og lykke med det.

De bedste hilsner

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)