Har du endelig lokket nogen til ville betale for dit produkt, er det om at goere det saa enkelt og let som muligt at goere dette.
Du skal heller ikke loese en kryds og tvaers nede i din lokale toejforretning for at faa lov at betale for varen.
Er det ikke let, mister du folk. Lidt som hvis du har en meget lang koe af mennesker i en fysisk butik. Der vil altid vaere nogle kunder der taenker de ikke gider at vente. Disse kunder handler hos din kokurrent.
Onestep checkout er IKKE nødvendigvis en god løsning. Som EnNylde skriver, så er det om at gøre det så nemt som muligt for dine kunder. Onestep checkout har den ulempe at man på én og samme side skal udfylde en hel masse ting. Det kommer derfor meget hurtigt til at se uoverskueligt ud - og så kan onestep checkout være lige så dårligt som andre dårlige løsninger.
Det afgørende i dit checkout er at kunderne har et nemt og overskueligt forløb foran sig. At de kan se præcist hvilke trin de skal igennem for at gennemføre ordren. Om det så gøres med en god onestep checkout løsning eller 2,3 eller 4 overskuelige trin som kunden på forhånd kan se at de skal igennem, er ikke så afgørende.