Hej. Jeg skal til at reklamerer for designermøbler, hvor prisklassen er på 10.000 - 60.000 kr. (Produkterne er altså store investeringer). Mange af produkterne kan købes på webshops på nettet, men er der reelt nogle som køber dem her? Er der noget sted jeg kan finde statistik over dette, eller på en måde finde ud af, om markedet eksisterer på nettet? |
Hej Frederik,
Selvfølgelig vil de fleste nok foretrække at se og mærke møbler i denne prisklasse, inden de trækker betalingskortet frem.
Skal de kunne sælges via en webshop, skal der ihvertfald lægges stor fokus på at skabe troværdighed. Derudover tror jeg at det vil kræve både stærkt billede- og videomateriale, så man får fornemmelsen af at være tæt på produktet - dog uden mulighed for at røre det.
Om der findes statistik over dette, har jeg ingen viden om - men mon ikke at der er andre der kan byde ind.