Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hjælp med netværk/FTP problem... hvad fanden er galt?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 21. Nov 11
Indlæg ialt: 134
Skrevet kl. 21:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er fotograf og har meget brug for at uploade filer via et FTP-program (FileZilla) men nogle gange virker det ikke og det er dybt frustrerende.

Har en Macbook Pro fra 2012 og når jeg er hjemme på mit eget netværk så virker det fint jeg kan forbinde med ftp.

Det virker også nogle gange fint når jeg forbinder til andre trådløse netværk de steder jeg kommer rundt men nogle gange kan jeg slet ikke forbinde og det er uanset om det er via wifi eller via LAN-kabel.

Det er fuldstændig de samme indstillinger jeg bruger der hvor det ikke virker og der hvor det virker. Alt andet internet så som mail og web det virker fint det er kun at forbinde til serveren via FTP der ikke virker nogle gange.

Når jeg har problemer så er det altid andre fotografer som også er forbundet til det samme net.

Hvad kan det være er det noget i min netværks opsætning på min Macbook eller kan en af de andre på netværket spærre for min FTP adgang eller hvad fanden kan det være.

Er der nogen med mere forstand på FTP/netværk som kan forklare hvad det er der blokkerer min FTP-adgang.

Noget andet er jeg har heller aldrig kunne bruge FTP når jeg forbinder til nettet via min iPhone 5

/Magnus

Fra Brande
Tilmeldt 30. Nov 11
Indlæg ialt: 2544
Fra  Miraca Skrevet kl. 21:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er sandsynligt fordi FTP-serveren benytter passive porte. - Det betyder, at efter forbidelse, flytter den trafikken til en (flere) andre porte, så der er plads til at den næste kan forbinde til port 21... Ellers kan der kun være en online ad gangen.

DET kræver så, at routeren accepterer at din computer åbner porte ad-hoc i routeren, ellers kan trafikken ikke flyttes... Men det ved serveren ikke. - Og så virker det ikke!

Tilmeldt 21. Nov 11
Indlæg ialt: 134
Skrevet kl. 22:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvad vil det sige, er der noget jeg kan gøre ved det i mine indstillinger?

Når jeg logger på så ser det alt sammen godt ud indtil den så skriver:

Fejl:    Forbindelse mistet ved timeout
Fejl:    Kunne ikke hente mappeindholdsliste

Det ser ud som om den den godkender login og pasword men så ikke henter mappe indstillingerne.

Sidst jeg oplevede det der var det på det samme netværk som jeg uden problemer brugte et par uger tidligere

Fra Brande
Tilmeldt 30. Nov 11
Indlæg ialt: 2544
Fra  Miraca Skrevet kl. 22:08
Hvor mange stjerner giver du? :

En FTP server kan køre i to tilstande AKTIV eller PASSIV.

Når man forbinder til en FTP server sker det som standard til port 21.

En AKTIV ftp-server laver så login og dataoverførsel på den port.

En PASSIV ftp-server laver login på port 21, og derefter fortæller den klienten (FileZilla) hvilken port den flytter forbindelsen til. - Det betyder, at port 21 er åben for den næste der skal godkendes.

MEN.... - Det betyder jo så også, at serveren og klienten skal skabe forbindelse på den port trafikken er flyttet til... OG, hvis ikke routeren tillader at der skabes forbindelse på den port, ja så ryger forbindelsen lige efter logon. - Det kan du IKKE gøre noget ved.

Med mindre... Du selv har kontrol over serveren, og kan skifte fra passiv til aktiv... Med begrænsningen på en samtidig bruger til følge.

Eller... Du har kontrol over routeren, og kan sætte denne op til at tillade trafik på den / de porte serveren flytter trafikken til.

Fra Svenstrup J
Tilmeldt 24. Sep 10
Indlæg ialt: 862
Fra  Dansk Elektronikreparation Systemservice Skrevet kl. 00:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa,

Carsten kan meget vel have ret i, at det er aktiv/passiv som giver dig problemer.

Du kan prøve at ændre på indstillingerne i Filezilla:

 

 

 

 

 

dbh

Kenneth

Læs om alle fordelene ved en varmepumpe på varmepumpeoversigten.dk

Fra Svenstrup J
Tilmeldt 24. Sep 10
Indlæg ialt: 862
Fra  Dansk Elektronikreparation Systemservice Skrevet kl. 00:57
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Der kom så ikke lige noget billede med :-)

Prøver igen:

Læs om alle fordelene ved en varmepumpe på varmepumpeoversigten.dk

Fra Brande
Tilmeldt 30. Nov 11
Indlæg ialt: 2544
Fra  Miraca Skrevet kl. 08:07
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Rigtigt... Det havde jeg glemt... Hvis serveren tillader det, så kan klienten faktisk få lov til at ebstemme...

Og så kan du bare holde den på aktiv.

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)