Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Søger tips til hurtig Indeksering i Google

Side 2 ud af 2 (12 indlæg)
Fra Denmark
Tilmeldt 25. Jul 13
Indlæg ialt: 70
Fra  Luttermann Design Skrevet kl. 10:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Installer Yoast SEO Plugin. Det er gratis og et godt og simpelt værktøj til at dine sider søgemaskine optimeret.

Du bestemmer egentlig selv hvor meget en AdWords kampagne koster, da du selv sætter det månedlige budget. Hvor meget hver klik koster kommer an på hvor optimeret din hjemmeside er og hvor "interessant" den er for Google.
Når du har kørt en kampagne et stykke tid, vil du også kunne bruge den til at finde ud af hvilke søgeord at bruge og du kan endda få forslag til andre søgeord.

Google elsker billeder og video'er (især YouTube, da Google ejer den). Så hvis du kan lave nogle informative videoer, uploade dem til en kanal på YouTube og sætte dem på din hjemmeside, så vil det også hjælpe.

Links fra andre hjemmesider til din vil også hjælpe.

Håber det hjælper dig frem og sig til hvis du har spørgsmål.

Mvh

Jacob Luttermann
Luttermann Design 

Fra Ringsted
Tilmeldt 21. May 12
Indlæg ialt: 1747
Skrevet kl. 12:17
Hvor mange stjerner giver du? :

morruu:

Hej Jonas,

Hvad koster det at lave en adwords kampagne. Tænker umiddelbart adword kampagne på 'privat lægevagt' 'akut sygdom'.

Mvh.

Morten

Søg efter Google Keyword planner. Der kan du finde søgeord, se mængde af trafik de får, samt et estimat over en klikpris.

Lige for de to ord du nævnte, er der hhv 110 søgninger på privat lægevagt og 40 på akut sygdom. Foreslået bud til privat lægevagt er 82 øre pr klik. Mit bud til dig vil være, at finde nogen langt mere specifikke søgeord. Som "lægevagt nordsjælland" eller endnu mere specifikt. En lægevagt + hver af de kommuner kan dækker. Fx "lægevagt furesø". Så vil han få langt bedre trafik, da det er relevant for de der søger.

Når man laver en ny kampagne, kan man gratis ringe til Google og få hjælp. Det vil jeg anbefale at du gør, da det kan være overvældende i starten.

Sov bedre om natten med en kontinentalseng

Side 2 ud af 2 (12 indlæg)