jeg er ved at lægge et ´tip-til-en-ven´ felt ind på en velbesøgt hjemmeside - og, egentlig så ville jeg helst give muligheden for at besøgende kunne tilføje deres egen personlige hilsen til modtageren, fordi det er et tip om en gratis e-bog med nogle gode råd om livet - se evt. www.et-udbytterigt-liv.dk - imidlertid, så ville det åbne for muligheden for misbrug også - således at anonyme afsendere kunne sende ´svine-mails´ der ville være vanskelige at spore og stoppe ... :-I - så, hvad gør man - hvad virker bedst ?` - er der så få misbrugere at det er ligegyldigt ? - eller er faren reel, så det vil være bedst at nøjes med en standard-tekst ?
hilsner dann sommer.
|
Du kunne måske give plads til begge?
Således din besked bygges op med først brugerens egen besked til modtageren, og til slut din standart besked.
Angående misbrug, kan jeg ikke give et dokumenteret svar - dog er min egen vurdering at der ikke er nogen reel fare ved at give mulighed for at brugeren indtaster en besked. En mulig måde at minske denne fare på, kunne være at man maksimalt kunne sende f.eks. tre tips pr dag, styret med f.eks. cookies.
En hel anden ting du måske kan svare mig på. Det er mange år siden "tip en ven" blev et must på alle websites. Men er der egentlig nogle der stadig benytter disse funktioner? Jeg ved ud fra min egen dårlige vane, at jeg aldrig benytter funktionen - selvom jeg egentlig kender en god modtager. Istedet fortæller jeg vedkommende om mit fund når jeg snakker med personen.