Jeg vil absolut også sige Photoshop Elements til almindelig billedbehandling til webshops. (Eller Gimp, for det vil helt sikkert også kunne løse opgaven, men det kræver da lidt arbejde, at sætte sig ind i det, og derfor kan man måske godt tro at det ikke kan så meget, men det kan det! Photoshop vil for en ny bruger, virke mindst lige så svært og uoverskueligt, og derfor er Elements nok det bedste bud. |
Hej Line
Som de andre siger, så er det nok vejen frem at bruge et af gratis programmerne.
Hvis du virkelig gerne vil have Photoshop, så kan jeg klart anbefale Photoshop CC, som man kan få for et månedligt beløb: 149,- hvis du er firma og 180,- (cirka) hvis du er privat person :-)
Jeg bruger selv Photoshop CC konstant i mit arbejde og er rigtig glad for programmet. Andre programmer kunne sikkert godt bruges, men nu er Photoshop bare hvad jeg har brugt tid på at lære :)