Prøv at lave en ny page og smæk [ bbp login ] shortcoden ind i tekstfeltet og publish siden.
Hej Timmi
Tak for dit råd :)
Det var egentlig dét jeg havde gjort, men det virker som om den partout vil have mig ind i backenden. (Altså admin delen til CMS systemet.) Kan du sige mig om følgende udsagn kan volde problemer;
kortdoks.dk ligger ikke på serveren til kortdoks.dk. Faktisk ER der ikke nogen kortdoks.dk server, men jeg redirecter sitet backend (database / .php-filer) etc. til brokop.com/kortedoks
Kan det give et problem i henhold til at registrere brugere?
Med hensyn til dit spørgsmål om kortdoks.dk og redirect af sitets backend så er det udover mine kompetencer, så jeg kan ikke give dig et brugbart svar.
Dog har jeg spurgt en kollega der ved mere om det og han siger at det ikke er en god ide at redirecte fra en server til en anden.
Så svaret må være at det nok godt kan volde problemer i forhold til at registrere brugere.
Jeg gjorde faktisk dét — lige efter jeg havde spurgt — at jeg gik ud og lukkede en anden server og købte den her i stedet. Det er MEGET bedre...performance mæssigt og det ser også ud til at den har meget nemmere ved at finde ud af dét med at lave brugere og logge på.
Dog vil den stadig gerne have nye brugere til forummet til at logge ind via WordPress CMS-admin modulet, hvor jeg stadig bare gerne vil have dem linket op på forummet. Men dét er min hovedpine og jeg prøver at grave lidt. Måske man skulle overveje at gøre en indsats selv også ;)
Tak igen for at du har brugt tid på at hjælpe mig.
Din tekst passer lige til mit emne så jeg håber det er i orden at jeg hopper på og søger svar.
Jeg har fået til opgave og lave en hjemmeside for nogen der skal arbejde med et nyt koncept, der kombinerer erfaringer fra scenen og sangteknik med personlige talent & udviklingsprocesser, der anvendes i erhvervslivet.
Jeg har fået et forslag til hvordan man ønsker at side med deres omtale gerne må se ud (se vedhæftet PDF)
- en startside med logo og evt kort beskrivelse af deres idegrundlag - en side, der beskriver, de forløb de arbejder med (den vedhæftet PDF) - en kontakt side.
- siden hen skal de have en side hvor de kan uploade billeder fra deres workshops, lægge links ind til eks. youtube sider mv.
Så er der straks nogen der får et gratis tema op i hovedet som er responsive og som kan dække disse behov eller skal jeg ud på markedet og have lidt prof hjælp for at få det sat op da jeg kun har arbejdet med wordpress under et års tid.
Du får klart det bedste værktøj, hvis du betaler for det (medmindre du køber på ThemeForrest!!), men der er også nogle gode gratis alternativer. Fordelen ved at betale for et tema, eller et framework, som du nemt kan bygge alverdens side i, er at du får support og dokumentation, og så fungerer det typisk også lidt bedre. De gode gratis frameworks er også meget basale, så du skal selv ind og lave de fleste styles og ændre/tilføje mere php end med mange af de betalte - det kan også være en god ting, så du kan gøre det præcis som du vil.
Af betalte frameworks vil jeg klart anbfale Genesis. Det kan det hele og der er masser af dokumentation. De har gjort det super nemt at "programmere" det til lige den side, du vil have, med masser af hooks. Det er gennemført og godt lavet. Desuden er det et af de billigste, og du kan anvende det på så mange sider som du vil for 60 dollars.
Af gratis frameworks vil jeg anbefale Skeleton, men der er også nogle lidt mere hardcore som Bones, Hybrid Core (meget rost og lavet af forgangsmanden for god programmering inden for WordPress og _S.