Kunne godt tænke mig at tage det til næste niveau og vil derfor gerne registrere mine indtjeninger - skal jeg gøre det ligesom hvis jeg ville starte en enkeltmandsvirksomhed - altså med CVR - registrering, drift og etableringsbudget osv... Eller gælder der andre regler som freelance foto/videograf.
Jeg har jo godt nok et frikort på 30.000 kr. og jeg kan jo i hvert fald starte med, at bruge det op. Kan det lade sig gøre når jeg nu er under 18?
Du skal ha TILLADELSE FRA STATSAMTET til at begynde inden du er 18. Du skal i alle fald føre regnskab og opgive dit overskud til skat. Registrerer du virksomhed, vil du også arbejde med moms men du har pligt til det hvis du risikerer at omsætte for over 50.000 på 12 mdr i træk MOMSPLIGT
Freelance fotograf er helt som alt andet hvad virksomhed angår
Held og lykke med det
vh
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER