Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hjælp til SEO

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)
Fra Copenhagen
Tilmeldt 31. Oct 07
Indlæg ialt: 3545
Fra  Volt & Volume Skrevet kl. 21:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Ib Abildgaard, RÅD & MAL:

Godaften Marlene Sand !

Nedenstående er kopist direkte fra din hjemmesides forside.

Du kan selv kontyrolerede det vd at kører musens piltast ind på forside og højre klikke og rulle ned i menuen og venstre klikke på ”vis kilde”

Jeg kan simpelthen ikke finde ud af, om du gør grin med Marlene Sand? Provokerer du ved at stave "kopieret" som "kopist" og "kontrollere" som "kontyrolerede"?

Tekstforfatter - Jeg har 16 års erfaring fra reklamebureauer og som selvstændig. Ring: 2252 3381.

Fra 4261
Tilmeldt 14. Feb 09
Indlæg ialt: 4217
Fra  RÅD & MAL Skrevet kl. 23:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Volt & Volume:
Jeg kan simpelthen ikke finde ud af, om du gør grin med Marlene Sand? Provokerer du ved at stave "kopieret" som "kopist" og "kontrollere" som "kontyrolerede"?

Nej det gjorde jeg ikke, men kunne simpelthen ikke rette det på daværende tidspunkt - "Amino gik agurk"

Så der skulle have stået at "kopieret" og "kontrollere".

Så frygt ikke, det er seriøst ment, ikke min stil at drive plat.

Fra 4261
Tilmeldt 14. Feb 09
Indlæg ialt: 4217
Fra  RÅD & MAL Skrevet kl. 23:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Volt & Volume:
Og det svarede du vel heller ikke på? :-). Du skrev bare, hvad der ikke "virker/virkede! :-).

Wink Jo det gjorde jeg netop med linket, der fortæller at der er 0 søgninger på både "maler Karlslunde" og "maler i Karslunde". Synes du ikke det er spildte kræfter at optimere til søgninger der ikke søges på ?

Det har andre i tråden fundet ud af ved at trykke på linket, og efterfølgende give 5 stjerner for mit bidrag.

Så mine kommentarer har været seriøse. Men har ikke kunnet rette på Amino på daværende tidspunkt. 

Ib Abildgaard

Råd & Mal

Fra 4261
Tilmeldt 14. Feb 09
Indlæg ialt: 4217
Fra  RÅD & MAL Skrevet kl. 23:25
Hvor mange stjerner giver du? :

msand:
Jeg har startet www.marlenesand.dk og har brug for gode ideer!

Godaften igen !

Tidligere har jeg svaret på dit indlæg, men kunne desværre ikke rette i indlægget, men hermed et "nyt" "(rettet"): Wink

Godaften Marlene Sand !

Nedenstående er kopieret direkte fra din hjemmesides forside.

Du kan selv kontrollere det ved at kører musens piltast ind på forsiden og højre klikke og rulle ned i menuen og venstre klikke på ”vis kilde”

<title>Marlenesand - MarleneSand.dk</title>

<meta name="description" content="Marlenesand" />

<meta name="keywords" content="marlenesand,Smykker, Armbånd, Halskæder, Silicone Produkter, Silicone Punge, Silicone Tasker, Silikone armbånd, Silikone ure, Tasker, Denim tasker, Silicone tasker, Mode Tasker, Tørklæder, Silkesjal batikfarvet, Silkesjal balu, Silkesjal, Slips " />

  • Den første (linie) du ser hedder ”title”: Den er udfyldt med MarleneSand.dk. Er det et kendt brand?. Hvis ikke så udfyld title linien i stedet, med de søgeord/sætninger som du gerne vil findes på i den pågældende side, eks. Tasker …… Du har plads til max. 70 karakter.
  • Derefter (meta name) ”description” Her kan du udfylde med 160 karakter. I dit nuværende tilfælde er den også kun udfyldt med Marlenesand. Disse linier er reklameteksten der ses i Google. Det er derfor vigtigt dit salgsbudskab står her, også det der får folk til at klikke og besøge din side.
  • De sidste linier er med keywords/søgeord, som er udfyldt på din side.

Derudover skal du udfylde tekster på din sider med forskellige overskrifter, kaldet H1,H2…..H6 er.

Nærværende var også volapyk for mig. Men da jeg begyndte at forstå kom der gang i siden www.raad-mal.dk

Er din side lavet af folk fra Østen ?

Du er velkommen til at kontakte mig, og det er gratis.

Ib Abildgaard

Råd & Mal

 

 

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)