Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Er en øre-auktioner en god ide?

Side 1 ud af 3 (25 indlæg)
Fra Odense
Tilmeldt 27. May 12
Indlæg ialt: 96
Skrevet kl. 20:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Har øre auktioner et godt stite at lave, eller har den en alt for dårligt ry? Hvis jeg laver et, så vil der selvfølgelig være fortrydelsesret som man har krav på:)

Fra Randers
Tilmeldt 3. Sep 08
Indlæg ialt: 367
Skrevet kl. 10:21
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Palle

Ja desværre så har øreauktioner haft et dårligt ry i medierne og generelt bla. Ziinga.com og MR123.COM

Folk der har været snydt og hvor bagmændene har drevet deres sider udenfor DK

Jeg tror på at denne koncept kan lanceres igen men på den lovlige måde og ikke mindst at der kan tjenes penge på det

Har selv med en kammerat arbejdet på at finde en måde hvor konceptet kan gøres anderledes sådan at man ikke foresætter i de andres fodspor

Der er en amino der har forsøgt sig men som har lukket sin side ned igen

For at være på den sikre side vil jeg gøre det sådan at få konceptet godkendt af SKAT og evt. får et e-mærke på siden

Har du lavet en side eller vil du lave en side?

Fra Odense
Tilmeldt 27. May 12
Indlæg ialt: 96
Skrevet kl. 16:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vil lave en, 

Tilmeldt 5. Apr 12
Indlæg ialt: 372
Skrevet kl. 22:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Palle Eriksen:
Jeg vil lave en, 

Held og lykke med det, og ønsker go' find med det. - Har dog hørt at der en masser regler som skal overholdes og en masse ting der skal godkendes osv. 

Mvh Simon Andersen

Tilmeldt 14. Apr 09
Indlæg ialt: 216
Skrevet kl. 10:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Ja jeg vil også lige undersøge reglerne herom hvis jeg var dig. Det er jo noget der finder sted i en grå-zone, så det er altid godt lige at undersøge situationen først.

Fra Ringsted
Tilmeldt 21. May 12
Indlæg ialt: 1747
Skrevet kl. 12:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er medlem af en webshop der har daglige penny auktioner. De har været på markedet i rigtig mange år, så de har et okay ry. De er ikke skide kendte, men de gør et godt stykke arbejde. Når de har en auktion oppe som virkelig smider konkurrence af sig, tjener de kassen. Så idéen er god.

Jeg fulgte engang en auktion på en iPhone 3G 32 eller 64GB mener jeg. Den blev solgt for godt 30$. Altså 3000+ bud. Hver cent/penny kosted imellem 30 cent eller1.99$ stykket. Så som minimum kom der 900$ ind på den. Men da det bestemt ikke var alle som bød til 30 cent stykket, har de nok været oppe omkring 1800$. Hvis du kan skabe en side som får ry for faktisk at levere varen uden besvær til den pris det er vundet til, hvor du evt kan påtage dig portoprisen (det vil folk værdsætte), og så give dem hvad de har ret til, så tror jeg at du kan stå med en rimelig fornuftig forretning. Men der skal stadig arbejdes drønhårdt for det. Ligesom med alt andet.

Sov bedre om natten med en kontinentalseng

Tilmeldt 21. Aug 12
Indlæg ialt: 15
Skrevet kl. 15:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej ET

Jeg er selv interesseret i, at lave en side hvor der kan udbydes præmier så jeg vil lige høre om dig og din kammerat kan lave sådanne hjemmesider ?

 

Mvh Rasks

Fra Randers
Tilmeldt 3. Sep 08
Indlæg ialt: 367
Skrevet kl. 15:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Rasks

Jeg tror at jeg har formuleret mig forkert

Jeg laver ikke selv disse hjemmesider men arbejder på konceptet sammen med en kammerat om at muligvis lancere den igen her i DK

Udgangspunktet er at tilbyde forskellige præmier men ikke på den måde som en øreauktion. Jeg afventer stadigvæk svar fra SKAT for at få deres afgørelse inden jeg forsætter videre

Jeg skal nok opdatere tråden når jeg hører fra SKAT

Ellers er det muligt at få standard øre-auktions sider til meget få penge

Bare google: penny auction site script

Mvh. 

E T

Tilmeldt 21. Aug 12
Indlæg ialt: 15
Skrevet kl. 20:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej E T

Tak for dit hurtige samt brugbare svar :)

 

Tilmeldt 21. Aug 12
Indlæg ialt: 15
Skrevet kl. 20:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej har du et par links til de webshops, som har daglige auktion ?

Mvh

Side 1 ud af 3 (25 indlæg)