Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Feedback - SEO mæssigt

Side 2 ud af 2 (13 indlæg)
Tilmeldt 23. May 11
Indlæg ialt: 705
Fra  Hunderacer Skrevet kl. 21:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Casper Jensen:


Hvad er meningen med en artikeldatabase så? 

Hvad mener du?

  1. Du kan få links tilbage til din side
  2. Du kan bidrage med din viden, forbrugerråd eller anden information
  3. Du kan modtage direkte trafik.
  4. Du kan brande dig selv, og din virksomhed

Mulighederne er hvad du gør dem til. Mange forstår slet ikke muligheden i den eksterne trafik eksempelvis. Mange tænker ene og alene på søgemaskine-placeringer, hvilket er fejlagtigt. Søgemaskinerne er meget, men ikke alt.

Hvad gør du hvis din side ryger ud af indekset på Google, eller Google laver en opdatering, der gør at din side nu ligger 154 i stedet for nummer 3? Der er ikke så meget at gøre - for du har smidt alle dine "æg" i én kurv, hvilket vil sige, at du lægger alt magten i Googles hænder, hvilket er særdeles farligt.

Min artikeldatabase GooN.dk, sender dagligt mellem 50 og 100 besøgende til linkene i artiklerne - som forfatterne har skrevet - jo mere man gør ud af artiklen, jo større chance er der for at den bliver delt på forskellige netværk, og jo større chance er der for at den bliver bedre besøgt, og ikke mindst din side.

Om det er det værd - det er op til dig - jeg kender mange som har set ekstremt gode resultater ved at bruge artikeldatabaser.

Hunderacer - 550 forskellige hunderacer

Fra Århus
Tilmeldt 9. Feb 08
Indlæg ialt: 1769
Fra  Boligadvokater.info Connect Media Skrevet kl. 21:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Prøv at kast et blik på seoportalen

3 uger er jo i øvrigt ingen tid, i seo øjne.

Der går ofte 1 år før du begynder at ranke godt.

18 års erfaring med hardcore SEO / søgemaskineoptimering - Alt fra Tier2 linkbuilding til CTR manipulation - Få en SEO ekspert på dit projekt, Læs om SEO og Connect Media

Fra Yogyakarta
Tilmeldt 16. May 09
Indlæg ialt: 2842
Fra  WebCoders.dk Skrevet kl. 06:06
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hvis du ønsker at ranke på noget som helst omkring frasen "tjen penge" så kan hverken et par artikeldatabaselinks eller et års venten gøre noget som helst.

At komme op på "Tjen penge", "Tjen hurtige penge", "tjen penge online" m.m. kræver et stort SEO-arbejde da der er stor konkurrence på den "niche".

Du skal virkelig arbejde med backlinks, facebook, Google+, Twitter m.m. for at komme op indenfor en nogenlunde overskuelig fremtid. Du skal have lagt en langsigtet plan for hvordan du vil nå dit mål, denne plan skal bære præg af at den netop er langsigtet.

Først og fremmest skal du have noget trust, dvs du skal IKKE starte med at lave kommentarlinks og artikeldatabaselinks. Start med at arbejd hårdt på at få links fra sider der i forvejen har stor trust, dvs f.eks. Amino, få lavet en Google+ profil og Google+side og begynd at lav indhold andre synes er så interessant at de vil følge dig og deler dit indhold.

Hvis ikke du kan lave indhold andre finder interessant, skal du ikke regne med at komme op på så konkurrenceprægede fraser. Eller dvs du måske godt, men vil du også ligge der om 3 år skal du tænke indhold og ikke kun backlinks.

Først når du har etableret trust kan du begynde på at lave nogle at de "lette" backlinks også, men stadig krydret med links fra virkelig trustede sider og krydret med aktivitet på f.eks. Google+.

Jeg har eksempelvis et projekt hvor jeg regner med at tidsrammen er minimum 2 år for at komme op hvor jeg ønsker, og jeg har lagt en løs langsigtet plan som følger ovenstående omkring først at skabe trust for derefter at arbejde lidt mere løst med kilderne til backlinks og trust. I dag handler det i høj grad om indhold og kan du producere indhold der er interessant og givende for dine læsere, så har du en kæmpe fordel hvis du markedsfører indholdet korrekt så du kan få nogle likes/google+ m.m. ud af det..

En ting er dog at producere indholdet, noget andet er at markedsføre det. Det er ikke nok linke til noget indhold hvis din Google+ ikke har nogen followers. Hver gang du producerer et stykke content som du virkelig har gennemarbejdet og som virkelig kan lære nogen noget så gør opmærksom på det hvor du kan, dog uden at spamme eller genere folk. På den måde vil du langsomt men sikkert få opbygget trust, followers og få bedre og bedre mulighed for at folk deler og plusser dit indhold.

Det tager rigtigt mange timer og rigtigt meget hårdt arbejde, og du skal gøre op med dig selv om du vil gøre det hårde arbejde og komme op, eller lade være. Der er ikke meget ved at gøre halvdelen af det hårde arbejde og ligge og rode rundt på side 4 på de ord du gerne vil ligge på, så hellere sats på nogle andre med mindre konkurrence som du kan komme helt til tops på.

Side 2 ud af 2 (13 indlæg)