Mit fritidsfirma er begyndt at modtage royalties for brug af fotos. Der er ikke mange tråde på Amino (eller andre steder) om det, og de handler stort set om det modsatte, nemlig hvordan betaling af royalties skal bogføres. Så er det korrekt, at indtægter fra royalties er momsfri og dermed skal bogføres som en indtægt uden moms? Eller hvis ikke, hvordan skal sådanne indtægter så bogføres? |
Hej Jens,
Jens Bruun Kofoed:Mit fritidsfirma ...
Hvis du omsætter under 50.000 kr. om året, så er du altid momsfritaget, hvis du undlader at momsregistrere dit firma.
Jens Bruun Kofoed:...er begyndt at modtage royalties for brug af fotos.
Kunstnere er fritaget for moms op til 300.000 kr., men det skal være originalværker, som ikke umiddelbart kan reproduceres.
Fotografier kan nemt reproduceres, og er dermed ikke inkluderet i kunstnerordningen, med mindre, at hvert foto gøres unikt ved signering samt nummering, og at du ikke sælger mere end 30 stk af hvert foto.
Da du udelukkende modtager royalties for brug af et reproducerbart værk, så er de enkelte værker ikke omfattet af momsfritagelsen.
Læs evt. mere her:
http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1530847&chk=202178#pos
Jens Bruun Kofoed:hvis ikke, hvordan skal sådanne indtægter så bogføres?
Indtægter bogføres som havde det været almindeligt varesalg.