Du kan opnå et forbedret load ved at optimere på de grafiske filer på hjemmesiden. Jeg testede sitet i Smush.it, og der kunne uden videre spares 104kb på filstørrelserne ved at optimere på sitets billeder, baggrundsgrafi m.m.
Ved du ikke, hvordan man kører testen, er du velkommen til at sende mig en PB (Personlig Besked), og jeg kan sende dig de grafik-optimerede filer. :-)
Dbh. John
OnlineSynlighed.dk | Søgemaskineoptimering (SEO), Google Ads, Facebook Annoncering og Online Reputation Management. Kontakt os på mail@onlinesynlighed.dk eller telefon +45 70 13 63 23 Find mig på LinkedIn
Siden er en smule langsom, men ikke mere end så mange andre sider. Jeg vil anbefale dig at reducere HTTP requests (søg på google) og optimere alle dine billeder med pngcrunch eller ImageOptim (mac). Dit baggrundsbillede (body_bg.jpg) kunne jeg f.eks. reducere fra 76.06KB til 45KB. Held og lykke :)