Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad skal jeg være opmærksom på i forhold til freelance arbejde?

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 17. Jun 09
Indlæg ialt: 5
Skrevet kl. 14:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej
Jeg er uddannet multimediedesigner, og vil nu prøve mig med lidt freelance arbejde! Jeg har tænkt mig at lave en hjemmeside, hvor jeg præsenterer lidt af mine opgave, lidt om mig selv osv. Jeg kender dog ikke til regler ang. SKAT, CVR-nummer eller om det ville være bedre at registrere sig hos I/S?
Jeg vil primært lave bannere, logoer osv. og sende faktura ud til kunderne, men kender ikke helt til reglerne omkring det!
I hvilken rækkefølge skal man gøre tingene? Jeg er stadig studerende, så må man godt arbejde "selvstændigt"

Casper

Fra Roskilde
Tilmeldt 19. Jan 09
Indlæg ialt: 57
Skrevet kl. 10:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Law-st

Super fedt du ønsker at blive selvstændig/Freelancer! Du finder hurtigt lykken :)

Det lyder ikke som om på de opgaver du tager at du vil komme til at tjene over 50.000kr og dermed behøver du ikke oprette egen virksomhed/momsregistreres.

Du kan nøjes med at påføre det som B-indkomst.

Jeg har fået Freelancer håndbogen tilsendt fra HK som er et lille opslagsværk på små ca. 80 sider som virkelig er værd at læse. Hvis du vil have den, kan du bare smide mig en mail på info@willemoesgrafisk.dk

I denne letlæselige håndbog står der stortset alt hvad du har brug for, og den er et godt værktøj til at hjælpe dig med at stille de rigtige spørgsmål, hvis du stadig mangler viden efter du har læst den.

Men skriv endelig til mig, også skal jeg smide dig en mail retur med bogen :) 

Lige for at gøre det klart: Ja, du må gerne arbejde, selvom du er studerende, men pas på hvis du er på SU at du ikke tjener for meget, og får et skattesmæk.

Læs min blog og få gode tips: http://www.willemoesgrafisk.dk/blog

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)