Ja som topic. Var inde og købe nogle arbejdsbukser i dag og der spurgte ekspeditenen om jeg ville have tryk på . Da jeg ikke ville sagde hun af jeg sku være obs på at jeg ikke kunne trække dem fra når der ikke var tryk på. Det har jeg da aldrig hørt før, kan det virkelig være rigtigt?
du kan trække det tøj du arbejder i fra hvis det er normalt i din branche, feks. hvis du er håndværker.
Lad os slå fast at udgifter til arbejdstøj normalt er private og dermed den skattepligtige indkomst uvedkommende. Dette gælder normalt også i det omfang der er tale om decideret arbejdstøj, idet anvendelsen heraf træder i stedet for anvendelsen af ens normale daglige tøj.
Fradrag vil efter praksis kun kunne indrømmes, hvis der er en konkret erhvervsmæssig begrundelse for at afholde udgifter til speciel beklædning (eksempelvis ekstraordinær slid og smuds).