Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Karma fungerer ikke i hyggekroge

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Feb 09
Indlæg ialt: 392
Fra  Danish Law Skrevet kl. 15:37
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Der er IMHO en tendens til, at de mere hyggelige kroge af Amino plages af stjernekrig. Der uddeles 1-stjerner af grunde, som for mig at se ikke hænger sammen med kvaliteten af indlæg.

Jeg kunne frygte den uheldige bivirkning, at Aminoer, der er meget glade for deres rating, vil holde sig og deres gode indlæg borte fra de debatrum og debattråde, hvor karmastystemet ikke fungerer optimalt.

Det er næppe meningen med et karmasystem.

Kunne man forestille sig, at man kunne indføre vandtætte skoder mellem fx Caféen, og så Aminos mere seriøse debatrum, sådan at karma fra Caféen ikke påvirker karma i fx denne tråd. ?

Ville det være en god idé at fjerne karma helt fra Caféen og andre hyggekroge ? 

 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 16:00
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Krigene foregår overalt..

Jeg har ofte set indlæg med 1 stjerne, og det har været indlæg som var ganske nyttige, og der IKKE kan være flere synspunkter på.

Jeg har sågar set at en fyr har fået 1 stjerne ved 5 indlæg i én tråd, fordi nogle ikke brød sig om det første indlæg - og derfor har sa sig sur på ham.

Det foregår overalt, så derfor skal karma ikke tages så højtidigt imo.

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)