Hej Aminoer,
Hvilke incitamenter kan motivere jer til at skærpe promoveringen af et program eller tilmelde jer et nyt program? Er det cool cash, forhøjet kommission eller produkter (selvfølgelig afhængig af hvad annoncøren sælger). Hvad appellerer mest til jer?
Hvad synes I fx om denne konkurrence: http://blog.webgains.dk/2011/04/vind-2000-dkk-med-onfone/
På forhånd tak for jeres hjælp
Venlig hilsen Anya
|
Forøget kommission er for mit vedkommende meget attraktivt. Eksempelvis er jeg affiliate for et program der normalt tilbyder 12% per salg der skaffes, men pga. det antal salg jeg har skaffet er dette steget til 19% hvilket er en kæmpe motivation - og gør også at jeg vil gøre endnu mere for at sælge for den givne virksomhed.
Det kan ligeledes betale sig for virksomheden også, da de pga. min forhøjede arbejdsmoral, ser flere salg, og på den måde får de jo også meget mere ud af det.
Men det er blot min personlige mening.