Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Gratis antivirus virker jvf. TV2 og forbrugermagasinet Tænk!

Side 2 ud af 2 (12 indlæg)
Fra Frederiksberg
Tilmeldt 25. Nov 09
Indlæg ialt: 1351
Fra  AllanIsaksen.dk Skrevet kl. 17:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har da også oftest set anbefalinger på, at man altid kører mindst 2 forskellige antivirusprogrammer - specielt, hvis man kun benytter gratis-programmer. 

Finten er så at finde en kombination af programmer, der ikke "generer" hinanden.

Personligt har jeg de sidste mange år kørt med både Avast, Avira og SuperAntiSpyware samtidigt. De er alle gratis - og de kan snildt køre samtidig uden at skabe problemer for hinanden. 

(og så kalder Avira deres scanner for Luke Filewalker - det er da kært.) Geeked

 

allanisaksen.dk - Online Digital Assistent

Fra Roskilde / Esbjerg
Tilmeldt 12. May 09
Indlæg ialt: 206
Fra  VELOCIGROUP Skrevet kl. 18:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Som mange andre er inde på, så er det specielt ens adfærd på nettet der er medvirkende årsag til om man bliver inficeret eller ej. Det gælder om det er surf eller åbning af vedhæftede filer i e-mails etc.

Dermed sagt er der selvfølgelig også andre faktorer der spiller ind. Som virksomhed der sælger AntiVirus løsninger til virksomheder, så oplever vi lidt af hvert.

Men fakta er at ét program alene kan ikke klare opgaven. Derudover er der også konfigurationen af det primære program, samt selvfølgelig opdateringsfaktoren der spiller ind.

Sørg derfor altid, uafhængigt hvilket program der benyttes, at:

  1. Opdatere programmet jævnligt (De fleste programmer kan sættes op til at opdatere automatisk. Vi anbefaler normalt programmer der kan checke for opdateringer flere gang i døgnet)
  2. Konfigurer programmet til at slette suspekte filer, glem alt om karantæne og lignende.
  3. Scan computeren jævnlligt med online scannere fra kendte producenter.
  4. Installér specifik spyware scanner

Husk iøvrigt også at tage backup, så vigtige data ikke mistes, hvis uheldet skulle være ude...

Side 2 ud af 2 (12 indlæg)