Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hjælp til misbrug af erhvervet viden

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Odense
Tilmeldt 8. Nov 06
Indlæg ialt: 24
Skrevet kl. 13:09
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej alle aminoer, jeg håber en af jer kan svare mig kort og præcist på min problemstilling.

 

Jeg er i en lidt uheldig situation, hvor jeg har arbejdet som co administrator hos et firma, som har nogle websites.

Da jeg blev co admin, skrev jeg under på en lille aftale om ikke at måtte vidregive / misbruge den viden jeg har fået gennem mit arbejde som co admin.

 

Hvordan tolkes det at man misbruger den viden, fordi mange af de sites som firmaet havde, er sites, som bygger på meget af det andre eksisterende websites også har.

 

Så mit spørgsmål er, hvornår misbruger man viden, når meget af den viden man har arbejdet med, er tilgængelig mange andre steder på andre sites?

 

På forhånd tak :)

// Thomas

Fra Klostertorvet 6, 2. tv 8000 Århus C
Tilmeldt 31. May 06
Indlæg ialt: 1541
Skrevet kl. 13:20
Hvor mange stjerner giver du? :
Din hemligholdelseserklæring/NDA omhandler kun viden som det må antages at du ikke, inden for rigmelighedens grænser, kan have erhvert dig gennem andre kanaler eller er alm. kendt viden. Så hvis du har fundet ud af ting om opbygning af et forum som du lige så godt kunne have fundet et eller andet sted på internettet så må du godt bruge det, men hvis det er viden som stringent er forbundet med et af de projekter du har arbejdet på og det er noget som under ingen omstændigheder kan være kendt af tredje parts personer så må du ikke bruge det. Håber det hjalp lidt, og der ud over vil jeg også håbe at det ´jeg siger er korrekt :)

Peder


Fra København
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 975
Fra  Ubivox ApS Skrevet kl. 14:12
Hvor mange stjerner giver du? :
Generelt plejer det, som Peder også nævner, at være sådan at enhver viden der er blevet offentliggjort eller er offentlig kendt, ikke kan være inkluderet i en NDA. Med offentlig kendt så mener jeg fortolkningen plejer at være at det er offentlig kendt hvis personer som ikke har underskrevet en NDA er bekendt med det(?). Så den slags aftaler dækker primært over information som f.eks. nye produktlanceringer hos de kunder man arbejder for og anden hemmelig information internt i virksomheden eller hos kunderne. Det kan (jeg er ikke jurist så tag dette med et gran salt) ikke dække over tilegnet viden omkring helt normale produktionsmetoder og lignende som benyttes af andre i branchen, men som du har lært hos virksomheden. Der er selvfølgelig et problem hvis virksomheden har opfundet en helt specielt produktionsmetode som er patenteret, eller på anden måde ikke offentliggjort og beskyttet, men det tvivler jeg stærkt på er tilfældet med produktionen af webdesigns.

Selvfølgelig kan der være et problem hvis du direkte går ud og planker udviklingen af et internt CMS, eller lignende genskabelse af et system med specielle funktioner som er unikke for firmaet, men det er godt nok mange år siden jeg har set noget specielt nyskabende i f.eks CMS-løsninger, som kunne være indeholdt i sådanne en erklæring. De fleste administrerer noget HTML indhold som så bliver publiseret ud fra nogle regler om tid, kladde osv. Ikke just noget revolutionerende. :-)

Så er der ting som erfaring fra projekter. Har firmaet i samarbejde med dig fundet ud af at en bestemt type kundegruppe reagerer bedst på farven blå, i forbindelse med et projekt, så kan man diskutere om det er hemmelig viden du ikke må udnytte dig af fordi du starter selv, eller arbejder for nogle andre. Personligt har jeg dog aldrig oplevet problemer i den retning. Det er meget almindelig at de fleste fornuftige virksomheder anerkender at de er med til at uddanne en medarbejder og at medarbejderen tager denne viden med sig i fremtidige jobs. Det er de færste i dag der bliver hele livet på den samme arbejdsplads. Det er sågar en metode mange virksomheder benytter sig af og har benyttet sig af i mange år til at tiltrække medarbejdere. Tænk bare på lærlinge og assistenter der senere bliver mestrer osv.

Fra Odense
Tilmeldt 8. Nov 06
Indlæg ialt: 24
Skrevet kl. 14:45
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Ja jeg er helt enig med din pointe.



 



Men jeg fik en besked om at hvis jeg gik ud og lavede den funktion, som jeg var i gang med, så ville jeg blive stævnet. En meget aggressiv form for reaktion på sund konkurrence. Den viden, som vedkommende her påstår jeg misbruger eller vil komme til, er kendt af rigtig mange på internettet, ja selv hos morgenmadsprodukter, er det kendt.



 



Jeg vil selvfølgelig ikke bryde min aftale og dermed blive sagsøgt, men jeg ved ikke om der er tale om en trussel men i dialogen frem og tilbage, er det meldt klart ud at hvis jeg lancere den ide jeg er i gang med, så vil han tage en juridisk beslutning og skriver i prarentes, at han har snakket med en advokat om sagen og mener han har stærke kort.



 



Mit spørgsmål er bare, hvordan kan han forbyde mig at lave noget, som han selv har lanceret, men som også er lanceret af mange andre ?



Fra Klostertorvet 6, 2. tv 8000 Århus C
Tilmeldt 31. May 06
Indlæg ialt: 1541
Skrevet kl. 14:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Det kan han heller ikke. Han syntes bare ikke lige det er vejen frem at han får en ekstra konkurrent.
Det der med advokaten tror jeg ikke du skal tage så højtideligt, det er vist mest bare noget man siger for ligesom at understrege at man mener det.
Hvis du kan påvise at den funktionalitet eller noget der ligge meget tæt op ad er "almindeligt" kendt så kan du aldrig nogensinde får problemer med det.
Men bare sådan for at være helt på den sikre side kan det godt være at du skulle få en advokat til at kigge på sagen.
Det ville være bittert hvis der lige var en eller anden tåbelig detalje som fik det hele til at vælte.

Peder

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)