Hvem er bedre til at svare på det end Amino´s befolkning?..:)
Jeg er efter længere tids skuffelser er jeg blevet godt og grundig træt af Nordea, og har besluttet at skiftebank. Mit problem er bare at jeg har været der i 26 år og ved ikke rigtig hvem der skal have fornøjelsen af at få mig som kunde?
Ting jeg forventer:
Hurtigt svar fra min rådgiver.. Mail er fint, men forventer svar inden 48 timer
Kassekredit på 200-250tkr , som kun skal bruges som buffer hvis der dukker et godt tilbud op
Var det måske ikke bare en idé at skifte bankrådgiver eller afdeling? :) Har rigtigt gode erfaringer med Nordea i Holbæk - tit får jeg svar indenfor et par timer via netbank-mail. Altid god betjening, der er en hel fornøjelse. Har været kunde der i 6-7 år ( jeg er 21 år) - har faktisk aldrig mødt min bankrådgiver, og tror jeg har været i banken en gang i mit liv. Da jeg skulle købe vil til cirka 250 tkr. skrev jeg bare til hende, og dagen efter havde jeg et bedre tilbud end alle de andre finansieringsselskaber jeg havde spurgt for at undersøge markedet.
Da jeg flyttede til Sverige sidste efterår, skrev de også deres meget varme anbefalinger - så jeg fik en god modtagelse her i Nordea Malmö.
Kender intet til kassekredit - i mit tilfælde finansiere jeg den selv - har kun billån.
Årsagen til at jeg forsvare Nordea - er at jeg er enormt tilfreds! Og har altid fået alt, præcist som jeg vil have det.
Det er vnakeligt at rådgive om, da det også handler om kemi. Jeg vil dog side, at jeg har været glad for at bruge de lokale pengeinstitutter.
Jeg syntes mange af de mindre og mellemstore virksomheder her på Fyn bliver rigtig godt behandlet af de pengeinstituter som er lokalt forankret, så som:
Godt at høre at det spiller mellem dig og Nordea, men som sagt har skuffelserne været for store den seneste tid. At skifte rådgiver eller afdeling er efter min mening spild af tid, da de aldrig vil kunne rette op mine oplevelser. Derfor er bank skifte nok den optimale løsning.
Kim>
Ja "lokal" banker er skam i mine tanker, og min nok mest roste lokal bank Max Bank er et emne. Men der bare det at deres situation ang. kapital krav ikke er den bedste pt, og ønsker ikke at skulle hele møllen igennem med bank skift igen om 6 mdr pga. statslig overtagelse(ikke dermed sagt det sker, men det er et sats efter min vudering)
Ja "lokal" banker er skam i mine tanker, og min nok mest roste lokal bank Max Bank er et emne. Men der bare det at deres situation ang. kapital krav ikke er den bedste pt, og ønsker ikke at skulle hele møllen igennem med bank skift igen om 6 mdr pga. statslig overtagelse(ikke dermed sagt det sker, men det er et sats efter min vudering)
Personligt, ville jeg aldrig turde vælge andet end de absolut største (nordea/danske bank). Måske også lidt fordi at det er enormt vigtigt at ens bankforbindelse er god - og at man kan forenes med den :)
Kender intet rigtigt til MaxBank, men Google siger da at man nok bør tænke sig om :)
Jeg er så enig med Jannik, at det ofte kan svare sig at skifte afdeling eller rådgiver.
Jeg har selv haft succes med dette hos Nordea, hvilket samtidig kan være en fordel, da et reelt bankskifte kan være en bekostelig affære.
Jeg ville nok også være varsom med eks. Maxbank ligesom mange af de små banker allerede får åndenød, når der nævnes driftskreditter på 6 cifrede beløb.
Jeg kan anbefale PenSam Bank de er på toplisten på mybanker.dk og de har nogle af de bedste renter og er én af de få banker i DK som trods krisetiden MEGET gerne vil låne penge ud. Det er en super bank som ingen filialer har derfor er de meget billigere og med højere renter. Jeg kan personligt anbefale dem.
Undertegnet havde Skælskør Bank som nu er en del af Max Bank, efter det er slået sammen med Max bank er jeg overhovedet ikke tilfreds med banken længere, og kan ikke anbefale det.
Undertegnet overvejer også selv kraftigt at skifte bank nu, selvom jeg har været utrolig tilfreds som Skælskør Bank kunde igennem årene, er det hele blevet så besværligt efter det er konventeret til Max Bank, at jeg ikke ønsker at fortsætte som kunde i banken mere, selvom jeg ellers har en super flink bankrådgiver.