Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Ferie i USA

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Fra Hansen
Tilmeldt 31. Jul 10
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 15:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej.

Jeg har søgt lidt på internettet, og ikke fundet præcist det jeg ønskede at få svar på og tænkte at der sikkert var en eller flere her som vidste hvad jeg var ude efter.

 

Jeg tænker på at tage til Miami til December/Januar og være der i 2-3 måneder.

Der har jeg lige afsluttet gymnasiet.

Det vil hovedsagligt være ferie, men måske kunne man få et arbejde en slags fritidsjob, så man havde et par ekstra håndøre.

 

1 - Hvad bor man I, hotel ville vel være håbløst dyrt i så lang tid?

2 - Kan man bare tage på ferie og få et feriejob? Eller er det så man skal igennem noget med greencard og al muligt andet. Hvis det ikke kan lade sig gøre, vil jeg bare spare pengene sammen og måske forkorte opholdet.

 

MVH. Daniel

Fra helsingborg
Tilmeldt 21. Nov 05
Indlæg ialt: 395
Fra  handyman-kompagniet Skrevet kl. 17:13
Hvor mange stjerner giver du? :

hej.

du skal lige være på det rene med at det er ULOVLIGT at arbejde som turist (alm. turistvisum). du skal søge om arbejdstilladelse, ganske som alle ikke EU borgere skal, såfremt de vil arbejde i DK.

Hvis du bliver "snuppet" som illegal arbejder i US kan du i bedste fald forvente at blive smidt ud af landet med indrejseforbud i x antal år.

Så vil du arbejde i Miami må du søge det rigtige visum plus arbejdstilladelse.

god fornøjelse  sören

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)