Okay 12 minutter længere om hvad? Om dagen? Om ugen? Om mdr? Om året? Eller på et helt arbejdsliv? Jeg elsker S og SFs geniale forslag, som de sikkert har regnet ud på nogle kuglerammer på borgen. Men hvordan arbejder man 12 minutter længere om xxx, hvis der intet arbejde er? Arbejde kommer vel ik bare af sig selv, og hvilke arbejdsgivere gider betale for 12 mins ekstra arbejde, hvis det ik bidrager med noget? |
Mikkel deMib Svendsen:Forskellen på højre- og venstrefløjens model er dog interessant nok. Personligt tror jeg ikke på, at man hverken kan eller skal spare sig ud af en krise - man skal knokle sig ud af den. De forskellige økonomer jeg har hørt udtale sig om planerne siger stort set alle, at begge planer i princippet godt kan lade sig gøre. Ingen af dem er perfekte, ifølge økonomerne, men brugbare, og de kan ikke klart afgøre hvilken der med størt sikkerhed fører til et godt resultat.
Man kan arbejde sig ud af de fleste problemer, men der er bare alt for mange, som er bange for dette... Det ses jo i den ineffektivitet, som hersker mange steder. For mange er bange for, at der bliver sparet ydeligere, hvis de kan gøre tingene hurtigere og mere effektivt.
Mikkel deMib Svendsen:Og så er vi egentligt tilbage ved de mere grundlæggende politiske visioner - hvilket samfund det er man ønsker. Om man ønsker et samfund, der bygger på fællesskabet - eller om man ønsker et samfund der bygger på individet. For det er her de to fløje fundamentalt set adskiller sig.
Man ønsker ingen af delene hver for sig, men et samfund som bygger på en kombination af begge dele...
Bliv gratis medlem