Jeg har en virksomhed hvor vi leverer vare til kiosker, købmænd og tankstationer etc. Med en del faktura på små beløb! Vi har et stort problem med mange af de kiosker vi leverer til! Problemet er at der er stor udskiftning af kioskejeren i den enkelte kiosk, med det problem tilfølge at vores tilgodehavende tit går tabt! Og vi har ingen værktøjer til at få vores penge fra den tidligere ejer af kiosken! Vi kan pudse diverse inkasso og fodegretten osv. på kunden, men resultatet er 99 gange ud af 100 at vi ikke ser vores penge! Fogedretten er jo en farce! Hvis kunden ikke vil betale, ja så er der faktisk ikke meget man kan gøre! Ja føler faktisk at det er skyldneren der er under beskyttelse!! Og hvis kunden har flyttet adresse (privat) og man ikke kan slå den nye adresse op, ja så er du osse lost! Der findes ikke nogen mulighed for at finde kunden hvis kunden ikke ønsker dette! Man kan ikke få hjælp af det offentlige til at finde personen! Samtidig skal der jo betales moms af det faktureret beløb osse selv om du ikke har fået nogle penge! Vi har flere sager hvor det tilsendte krav til fogedretten, kommer retur med ukendt adresse!!?? Hvad gør man så!!?? Har flere gange været i retten, hvor skyldner bare sidder og sige de ikke kan betale og så er den ikke meget længere!! Alle de omkostninger man har ved en fogedsag, dem er der kun en lille del som du kan pålægge kunden!!?? Resten skal man selv betale!!?? Og med en fak. på kr. 2.500,00 el. lign. ja så er der ikke meget mere at gøre, da man ofte skal betale op til samlet kr. 1200-1300! Ja så hvor er fidusen! Man kan ligeså godt glemme pengene..... det er mega frustrende! Og en anden vinkel af problemet er jo at det er svært at sælge vores vare, mod kontant betaling! Så finder kunden bare en anden leverandør! Det er prøvet af, det gav et godt dyk i omsætningen!!
Kunne være kanon, hvis der er nogen der kender en god måde at tackle dette problem Mikael, Cigaretpapir.dk |
Hej Mikael,
ja puha. Du rører ved en rådden branche. Jeg tror desværre ikke du har anden løsning end kontant betaling. Andet alterntiv er at lave kontrakt, så du står som ejer af varerne indtil betaling, men det ender garanteret også bøvlet, når du så skal hente varerne ved en ny ejer, der tror han har købt varelageret..
Du har min største medfølelse...
Hilsen en tidligere ejer af 3 kiosker, der ALTID har betalt og stadig betaler bankgæld af, men droppede branchen efter en masse "alternative" opstarter af lignende forretninger i samme område.
Mvh.
Brian