Jeg ved godt jeg måske er lidt/meget utålmodig, men jeg vil egentlig gerne høre om der er nogen der ved hvor lang tid det tager for google at indexere min webshop med godt 140 links?
Jeg har indsendt et sitemap til google for nogle dage siden, men indtil videre står der at kun 21 af dem er indexeret, hvilket jeg ikke synes lyder af meget.
Hvor lang tid vil der gå før alle sider er indexeret, og hvad kan man evt. gøre for at forkorte denne tid?
der vil du få svar på rigtig meget af det og hvad du selv skal gøre for at få indekseret din side. i grunden handler dette emne om links, links og links. Skab links til din hjemmeside og den vil blive indekseret.
så nemt er det. og gør du det rigtigt vil det også gå hurtigt.
Nu tænker jeg bare om det ikke ville være spam at poste alle de links som jeg føler google mangler at indexere her på amino i en tråd?
Men ihvertfald tak for de hurtige svar, jeg må kigge lidt på hvad jeg gør :)
Du skal selvfølgelig ikke spamme, gør det i stedte som en naturlig ting, fx her i dette indlæg skriver du jo om en hjemmeside, her er det jo naturligt at linke til den hjemmeside. linkbuilding tager tid, men gør man det rigtigt vil du kunne mærke en stor forskel. Læs som sagt det jeg linker til, og evt også de tips jeg linker til på samme side. Så er du godt kørende.
Og fjern lige dit XML sitemap igen, det hjælper dig ikke meget med din indeksering.
Det er meget bedre at google selv indeksere dine sider. Og man ikke fortæller dem via et sitemap
Arbejder til dagligt med Affiliate Marketing og SEO i mit firma CR Marketing ApS. Derudover tilbyder jeg SEO-artikler, kontakt via pb for mere info om priser.
Det tog under 24 timer for Google til at indeksere vores nye website3G internet, efter jeg skrev mit indlæg her på Amino. Som andre skriver, behøves du ikke at tilføje din hjemmeside til Google, det drejer sig kun om at bygge flere kvalitets links fra relevante websteder med høj PR.