Jeg vil sammen med en ven oprette en (enkeltmands-)virksomhed, og da hun er den eneste der er myndig af os to, er det hende der kommer til at stå som ejer. Jeg skal have 50% af overskud/evt. underskud, og hun skal have det samme - og vi ændrer det til et interessantselskab når jeg selv bliver myndig. Men mit spørgsmål er, hvordan min lønning bliver afklaret. Hun får jo firmaets overskud direkte ind på hendes private konto, og betaler skat. Kan hun bare overføre pengene til mig, og hvordan så med min beskatning?
Håber meget i kan hjælpe.
Vh, Mads
interesser: kommunikation - medie - reklamer - marketing
Du skal oprettes som ansat, og så skal hun trække det samme ud til dig som hun gør til sig selv (hvis i vel og mærke arbejder samme antal timer) og et eventuelt overskud deles derefter mellem jer.
Mange tak for svarene begge to! Vil lige høre, hvis vi begge indgår som ejere i et I/S, så er der ingen problemer, og ingen der skal være "ansat", vel?
Vh, Mads
interesser: kommunikation - medie - reklamer - marketing