Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Én Adwords visning - 2 klik og 2 betalinger - er det ikke forkert?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Helsingør
Tilmeldt 23. Nov 06
Indlæg ialt: 992
Fra  Hvorfor kan man ikke slette sin virksomhed fra Indeks? Skrevet kl. 15:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Hey...

Faldt lige over dette her i min adwords kampagne - en CTR på 200%.

Det viser at én bruger har klikket på en annonce 2 gange - og jeg har betalt hver gang. Det er udtræk fra kun én dag.

Men er reglerne ikke at man kun betaler for ét klik pr bruger?

Nogen ide til hvordan det kan ske?

Eller er det igen mig der ikke ved nok :-)

På forhånd tak!

:)

Fra Randers
Tilmeldt 18. May 10
Indlæg ialt: 910
Skrevet kl. 15:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Samme bruger kan jo godt klikke flere gange på din kampagne :-)

Har man nu adsense på sin side og får andre til at klikke (ulovligt) så får man jo penge for alle klik også selvom det er samme person.

Tager det overhånd blokeres denne konto og vidst også IP.

jeg har lige fået lidt penge tilbage af google fordi de mener der har været falske klik

 

Mikkel

Fra Helsingør
Tilmeldt 23. Nov 06
Indlæg ialt: 992
Fra  Hvorfor kan man ikke slette sin virksomhed fra Indeks? Skrevet kl. 15:55
Hvor mange stjerner giver du? :

@Mikkel: jeg er med på at én bruger kan klikke flere gange. Jeg var bare af den tro at man KUN betalte for ét klik.

Fra Randers
Tilmeldt 18. May 10
Indlæg ialt: 910
Skrevet kl. 16:01
Hvor mange stjerner giver du? :

hej Peter

Du betaler foralle klik, medmindre google finder noget skummelt ved det..

Der kan jo desværre være både fordele og ulemper ved det..

Det er jo lækkert for google og tjene flere penge, men har du nu en der vil ramme dig er det meget trist.. Så kan en "fjende" jo bare klikke løs uden og ville dig noget godt.

Men så længe det "kun" er som det du viser er det jo heldigvissmåting :-)

Fra København
Tilmeldt 11. Mar 08
Indlæg ialt: 639
Fra  White Shark Media Inc. Skrevet kl. 18:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikkel Friis:

Det er jo lækkert for google og tjene flere penge, men har du nu en der vil ramme dig er det meget trist.. Så kan en "fjende" jo bare klikke løs uden og ville dig noget godt.

Hej Mikkel,

Det er ikke rigtigt. Google har udviklet avancerede systemer til automatisk at forhindre falske klik. Disse systemer er backet op med dedikerede anti-fraud teams og de er uhyre effektive. 

Mvh.
Andreas..

 

 

Vil du gerne have mere succes med AdWords? Download min gratis danske AdWords bog på 189 sider!

Fra Randers
Tilmeldt 18. May 10
Indlæg ialt: 910
Skrevet kl. 18:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Andres

Vil det sige at man kun betalerfor det ene klik ? Så samme IP kan klikke 10 gange, men kun betale for den ene ?

Jeg har ellers oplevet at få penge for at klikke på samme reklame et par gange..

 

mikkel

Fra Aalborg
Tilmeldt 18. Feb 07
Indlæg ialt: 776
Skrevet kl. 18:25
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hej Mikkel

Svaret på dit spørgsmål er ja - rent teoretisk - desværre.

Google har udviklet værktøjer som skal sørge for at finde ud af, om der en af dine konkurrenter der sidder og nyder sin aften, med at klikke løs på dine kampagner - eller har opsat systemer der automatisk kan gøre det. Googles værktøj går ind og måler på en masse parametere for netop at sikre sig mod ovenstående problem.

Men...

Clickforensics som sidder og regner på disse nøgletal, har kalkuleret at der har været en stigning i andet kvartal på 18,6% i stedet for 17,4% i første kvartal (gennemsnitlig). Google, Yahoo, Microsoft prøver ihærdigt at komme dette problem til livs, og de påstår også click fraud er langt lavere - men må desværre indse at man kan komme ud for det. Ser man på alle Clickforensics press realeases, så ser udviklingen ikke helt god ud.

Du kan undersøge problemet med at få overvågning på, men det kan jeg kun anbefale, hvis du sidder med meget store kampagner - eller har en meget stor mistanke om din konkurrenter er efter dig. Det er nemlig lidt dyrt at hoppe ud i sådan en omgang.

Jeg håber det gav lidt forståelse for problemet.

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)