Deres "file management" er meget dårlig i det hele taget. De understøtter kun upload af en fil af gangen. Jeg har selv en del domæner hos one.com, men jeg bruger altid filezilla til upload og download af filer til serveren. Det fungerer super godt! VH Mathias Bak |
Hej Anders
Først så går du ikke glib af noget, ved ikke at kunne bruge det program hos One. Deres templates er mere avancerede, end det du kan lave i det lille program. Ligeså så kan du i word lave det samme, og så gemme det som html fil.
Jeg har selv webhotel hos one, og er faktisk tilfreds. Men nu er det så også begrænset hvad jeg skal bruge det til.
Men når det nu er sagt, så er deres web composer, også kun beregnet til private bruger, uden forstand på hjemme sider. Og tager man efterhånden deres politik, så vil også underforstået, se at de mere henvender sig til private bruger, med simple hjemmesider.
Man kan altid diskutere om noget er for dårligt eller ej, men som jeg også gerne siger til nogle af mine kunder, så kan man altså også tilbyde så meget service at ens forretning ikke kan løbe rundt. Og det skal man også holde sig for øje. Da de er til for at tjene penge, og det gerne med så få omkostninger som mulig.
Service er en udgift man gerne vil være foruden, men desværre forventer flere og flere, mere og mere service, som man ikke vil betale for. Vil man have service, så må man betale ekstra for det. Man får intet gratis i denne verden. Og er sikkert også derfor at mange mennesker bliver taget i røven, når de køber for billigt.
/Kenneth