Jeg fornemmer, at der er rigtige mange store som små virksomheder som er interesseret i at få outsource nogle af deres opgaver til udlandet og derved reducere omkostningerne til udvikling/programmeringsarbejdet.Men det som ofteste holder de fleste små virksomheder tilbage for at outsource, er at de er usikre. De er usikre på hvilket kvalitet de vil få opgaverne udført i og om de kommer til at arbejde med kompetente firmaer, udviklere. Jaaa de små danske virksomheder ønsker heller ikke have en mellemmand for spare på udgifterne optimalt!
Jeg har en IDE!
Jeg starter i Pakistan. Jeg finder de bedste udviklere i Pakistan og lader ved din hjælp teste/prøve dem af.Ideen er den at jeg undersøger deres kvalifikationer og personlighed ved en grundigere undersøgelse.Meeeeen nu ved jeg, at man kan have de fineste papir uden rigtigt at være en GOD udvikler. En God udvikler spottes KUN ved sit arbejde og arbejdesmetode.
Så ideen er den, at hvis en virksomhed her i Danmark er interesseret i en god udvikler i Pakistan, starter de med at se hvordan udvikleren har løst testopgaven (kort opgave 2-14 dages varihed) og udfra udviklerens arbejde kan de bestemme om de vil arbejde videre eller ej!!
Testopgaven som udvikleren skal løse, bliver udarbejdet med virksomheders hjælp her i Danmark!- Med Din hjælp!
Hvis virksomheden bliver intresseret i udvikleren, skal de betale for at få at kontaktoplysninger til udvikleren.
Hvad synes i om min ide ? Holder ideen ? Kan den forbedres ? Noget jeg burde ændre på ? |
Et udmærket udgangspunkt. To ting, jeg vil nævne:
1. Du skal sørge for at gøre dig selv uundværlig for dine danske kunder. For mig er det lige nu ikke rigtigt klart, hvad det er, din service består i udover måske at få kontakten til nogle udviklere (den slags kan man jo selv gøre via nettet - og kan man ikke få kontakt med nogen i Pakistan, kan man få kontakt med nogle i andre lande). Det med at lave testopgaver kan man også selv.
2. Hvis jeg var et større firma, ville jeg være oprigtigt bekymret for at indlede et længere forhold med programmører i Pakistan: Det politiske klima er stærkt ustabilt, med Islamabad som en af de mest terrorplagede byer i verden overhovedet, og en nordlig del af landet, som reelt er overgivet til islamister. Jeg antyder bestemt ikke, at der er noget galt med de pakistanske programmører, men der er ydre ting som betaling, internetforbindelser osv., der kan blive påvirket negativt af de ting, der sker i Pakistan. Ret mig endelig, hvis jeg tager fejl - men ovenstående ville altså være en bekymring for mig.
Held og lykke med det!