Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Sponsorering af website til en forening

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 7. Mar 10
Indlæg ialt: 5
Skrevet kl. 22:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej forum

Hvordan er det med moms, skat og dit og dat - hvis et firma sponsere et website til en forening, og får et logo på den pågældende hjemmeside til gengæld?

Fra N/A
Tilmeldt 28. Sep 08
Indlæg ialt: 148
Skrevet kl. 22:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Godaften.

Der bliver skrevet om det her.

Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 22:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg kender til flere eksempler, hvor man i givet fald sørger for at sende alle fakturaer til den momsregistrerede virksomhed, der derved kan afløfte momsudgiften - hvilket foreningen sjældent kan.
Jeg er ikke revisor og ved ikke, om det er en korrekt måde at afregme et konkret sponsorat på, men som sagt kender jeg til tllfælde, hvor man har valgt den løsning.

mvh Hans

Fra Give
Tilmeldt 12. Feb 09
Indlæg ialt: 24
Skrevet kl. 23:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er en reklameudgift for det pågældende firma, og kan derfor trækkes fra. For foreningens vedkommende skal i bare sørge for det ikke er mod vedtægterne

Tilmeldt 7. Mar 10
Indlæg ialt: 5
Skrevet kl. 23:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for svarene!

Foreningen er ikke momsregistreret, men vores firma er.

Hvordan forholder vi os rent regnskabsmæssigt?

Tilmeldt 7. Mar 10
Indlæg ialt: 5
Skrevet kl. 19:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg har også skrevet spørgsmålet her. Så man kan altså ikke fradrage beløbet hvis vi selv har lavet hjemmesiden. Men hvordan er det lige man gør det i regnskabet? Skal vi betale skat af sponsoratet??

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)