Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Mit Domaine navn

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra Sønderborg
Tilmeldt 4. Feb 10
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 11:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Alle

Jeg har købt navnet getbigger.dk, som jeg nu finder ud af navnet ligger meget tæt på getbig.dk

Er det lovligt og forsvarligt af mig at starte en web-shop med dette navn ??

håber i kan hjælpe mig.

mvh Steven..

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 12:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Tror kun det vil blive problematisk, hvis du også ligger dig op af den anden website rent grafisk. Men skulle du så ikke se at få købt www.getbiggest.dk  også?!Big Smile

Fra Sønderborg
Tilmeldt 4. Feb 10
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 13:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Hehe Tjoo.. men gider bare ikke nogen problemmer med siden, vil ikke ligge mig op ad siden grafisk, men emnet er det same, så selfølgelig vil de ligne hinanden, varemæssigt. Hvad gør jeg :/

Tilmeldt 27. Apr 07
Indlæg ialt: 6988
Fra  MobilTjek Skrevet kl. 13:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg ejer domænet billigemobiler.dk, men jeg hverken kan eller vil gøre krav på f.eks. billigeremobiler.dk, billigstemobiler.dk eller billige-mobiler.dk. Grunden til at jeg ikke kan er at der er tale om helt almindelige ord, som ikke kan registreres som varemærke.

Havde det f.eks. været lego.dk og legotoys.dk, så kunne Lego gøre krav på legotoys.dk.

I dit tilfælde vil jeg mene at der er tale om helt almindelige ord, men jeg kan selvfølgelig ikke sige det med sikkerhed.

Sammenlign mobilpriser med eller uden abonnement

Fra Sønderborg
Tilmeldt 4. Feb 10
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 14:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for hjælpen.

Ved du om man evt kan ringe nogen steder hen for at høre nermerre om navnet vil give mig problemer ?

Mvh Steven

Fra Århus
Tilmeldt 5. Apr 07
Indlæg ialt: 391
Skrevet kl. 14:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Steven W. Jacobsen:

Mange tak for hjælpen.

Ved du om man evt kan ringe nogen steder hen for at høre nermerre om navnet vil give mig problemer ?

Mvh Steven

Man kan jo altid ringe til en advokat og spørge om de ikke vil sende en regning Stick out tongue

Men hvorfor ikke vælge et helt andet navn ? Storemuskler.dk eller hvad ved jeg...

Hvorfor har du valgt navnet? Er det fordi du vil suge på de andres brand? I så fald er det et problem i forhold til markedsføringslovens §6 omkring snyltende markedsføring.

Er "Get Big" eller "Get Bigger" et almindeligt anvendt ord? Det er det måske - hvis det er et almindligt anvendt ord har Get Big ingen beskyttelse overfor at du åbner en butik der hedder 'Get Bigger'.

Jeg ville selv finde på et helt andet navn..... hvorfor udsætte sig selv for denne forvekslingsmulighed? Medmindre altså selve formålet er at suge på de andres brand.

Fra Odense
Tilmeldt 4. Jun 06
Indlæg ialt: 953
Fra  Veronté Skrevet kl. 08:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Mvh., Elias Sørensen

Ved siden af mit arbejde som udvikler, sælger jeg også sokker på nettet :o)

Fra Ballerup
Tilmeldt 6. Jun 08
Indlæg ialt: 16489
Fra  Poledanser underholdning danser Skrevet kl. 09:59
Hvor mange stjerner giver du? :

hvad jeg kan se på disse sager hvor folk , har tabt er ordet ligger rimeligt tæt opad det samme og de sælger samme produkt , der  taber de altid , vidste bare du overhovedet ikke sælger samme ting og det er jo ikke et varemærke som f.eks. google dr.dk tv2.dk mv. ,

Det ville være rimeligt svært at finde domæner navn efterhånden vidste det ikke er tilladt at sælge noget på sit domæne og det ligger tæt opad et andet navn , navn da det er begrænset antal domæner , der er i hele verden

Rettelse

kan se du vil sælge samme produkt så det første nu , med så er det nok et problem , det er nok bedste at finde et andet domæne , det ville jeg gøre vidste jeg var dig

poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)