Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Software Provisionskontrakter til salg

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. Aug 09
Indlæg ialt: 12
Skrevet kl. 18:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Til finansiering af opstartsomkostninger, videre patentsøgning samt markedsføring af 2 softwareudviklingsprojekter ønskes solgt provisionskontrakter á Dkr. 50.000 pr stk.

 

Hver kontrakt giver retten til 0,5% af den samlede omsætning eksklusiv korttransaktionsgebyr og moms på begge projekter i de første 10 måneders distribution. Det vil sige 10 måneder fra de lanceres. Endvidere gives retten til 0,5% af salgsprisen eksklusiv salgsprovision, når projekterne ønskes videresolgt til 3 part.

 

Kontrakten giver ved aftaleindgåelse retten på minimumsprovision på dkr. 150.429,04, der er beregnet på den budgetteret omsætning de første 10 måneder.

 

Realiseret omsætning og provision opgøres hver 3 måned og provisionen udbetales d. 15 i den efterfølgende måned. Bemærk, hvis omsætningen er højere end budgetteret øges provisionsbetalingen, hvis omsætningen er mindre minskes provisionen i den aktuelle udbetaling. Hvis minimumsprovision ikke er opnået inden 10 måneder forsættes udbetalingerne indtil minimum er opnået.

 

Hver måned udsendes på mail information om hvordan projekterne går.

 

Kontraktindgåelse og indbetaling skal ske medio marts 2010. Første udbetaling er 15 Juli 2010.

 

Begge projekter er nyudvikling, det ene projekt henvender sig til bogholderi og revisionsbranchen og det andet er markeds- og prisanalyse til Webbutikker. Begge koncepter der er nye ideer udgives på engelsk og markedsføres igennem international anerkendt distributionskanal på 15 forskellige markeder.

 

Begge produkter komplementere eksisterende udbydere i markedet og bliver dels distribureret som alene stående desktop programmer og dels som implementeringssoftware til eksisterende softwareudviklere/udbydere.

 

Hvis du er interesseret i at støtte et par spændende projekter og samtidig tjene lidt på er du velkommen til at sende mig en mail med navn, email og jobbeskrivelse, så fremsender jeg provisionskontrakt og kort projektbeskrivelse.

 

Håber at høre fra en masse amino´er :)

 

De bedste hilsener

 

Nikolaj

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)