Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Flytning af domaine?

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Fra Århus
Tilmeldt 26. Jan 10
Indlæg ialt: 9
Skrevet kl. 14:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Hey Alle på Amino!

Er der noget her der kende den præcise arbejdsgang når et domæne skal flyttes fra et webbureau til et andet?

Vi har været i kontakt med DK-hostmaster, men synes ikke helt at det hjalp os alt for meget.

Som jeg har forstået det: Sætte vi en overflytning af domænet i gang. Skal vi sende noget til det tidligere webbureau?

Hvis vores kunde står som Registrant af navnet med der står et bureau som Administrator. Hvem skal så i dette tilfælde kontaktes?  Og hvordan skal dette gøres?

 

 

Fra København
Tilmeldt 1. Jun 06
Indlæg ialt: 6114
Fra  Mikjaer Consulting ApS Skrevet kl. 16:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Det hedder enten bare "domain" hvis du vil tale Engelsk, eller "domæne" hvis du vil tale dansk som du gør i resten af dit indlæg.

Fra Haslev
Tilmeldt 16. Feb 09
Indlæg ialt: 582
Fra  DirectHost Skrevet kl. 16:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikkel Mikjær Christensen:

Det hedder enten bare "domain" hvis du vil tale Engelsk, eller "domæne" hvis du vil tale dansk som du gør i resten af dit indlæg.

Hvad med at bidrage med noget til indlægget istedet for bare at skyde hans stavning af domæne ned?

 

Ontopic;

Du skal have igangsat en flytning, ja. Det bedste ville nok være at få det flyttet over til GratisDNS, eftersom du så selv kan styre hvor du vil have det skal pege hen efterfølgende.

Alternativt må du kunne bede det nye firma om at klare det for dig, eftersom det lader til du ikke har alt for meget forstand på det Smile

Fra Ribe
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 2069
Fra  ActiveWebs A/S Skrevet kl. 18:51
Hvor mange stjerner giver du? :
Ud fra dit indlæg er det ikke helt klar hvad du ønsker, ønsker du at et webbureau skal overtage kontrollen med domænet fra et andet eller ønsker du at pege domænet om fra en webhoteludbyder til en anden?

Typisk står kunden både som registrant, fuldmægtig og betaler for domænet, men i tilfælde hvor webbureauet f.eks. står som fuldmægtig kan dette rettes ved at logge ind i DK Hostmasters selvbetjening med registrantens bruger ID og kode. Hvis det omvendt er flytning af DNS til at pege på en ny udbyders DNS servere, så skal du have gang i det punkt på DK Hostmasters hjemmeside der hedder redelegering. Forud for dette skal du sørge for at domænet er oprettet på DNS serverne hos den nye udbyder, samt have bruger id og kodeord af kunden så du kan logge ind og godkende redelegeringen hos DK Hostmaster efterfølgende (eller bede dem gøre det selv, under alle omstændigheder vil de modtage en e-mail om det når du har sat redelegeringen i gang).
Side 1 ud af 1 (4 indlæg)