Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Salg af dyre smykker - hvor kommer jeg af med dem

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 3. Dec 09
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 19:03
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har nogle ret dyre smykker, som jeg godt kunne tænke mig at sælge. Det er eksempelvis en Ring med 1ct brilliant Top-Cape /P2 lavet i Rhodineret guld. Den er vuderet af Lauritz.com til 29.000 kr - personligt mener jeg det er i overkanten, og syntes det virker lidt useriøst. Efter min bedste overbevisning vil en fairpris være på 10.000 kr. når man kigger på materiale og sten.

Jeg vil altså gerne sælge nogle af mine smykker, men kan ikke rigtig finde ud af hvordan jeg skal gribe det an:
- Lauritz.com har nogle høje gebyr. Både køber og sælger ser ud til at blive afregnet med nogle ret høje procenter.
- QXL.dk - jeg syntes det virker som bras og elektronik, og tror ikke min målgruppe er der?
- DBA.dk - samme problem som overstående.
- Markedet her på siden: Vil det være et sted ? Som jeg læser det er det kun til erhversdrivende eksklusiv moms - men der er jo betalt moms af de her smykker. Hvad siger i?

Jeg hælder  til Brun Ramussen på nettet. Nogle som har erfaringer?

Hvornår bør jeg sælge? Optil jul? Efter jul? Eller... ? Det er både en invisterig og et pænt smykke.

/Mads!

Fra KBH/Chiang Mai
Tilmeldt 4. Jun 09
Indlæg ialt: 419
Skrevet kl. 10:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Lauritz vudering er ikke helt tosset en 1. Ct brilliant koster idag omkring 6,000.- USD engro som løst sten. Så er det en VVS i en af de bedre farver så mellem 5-6000.- USD for stenen.

Jeg mener at du kunne sælge den til nogel at de få Diamant grossister der findes i Danmark, hvorfor betale dyre aktions salarer.

Hilsen Michael

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)