Kender I det og hvad gør I ved det ? Når jeg sender nyhedsmails ud til folk (som selv har tilmeldt sig), så får jeg nogle mails retur om at den eller den har opsat et spamfilter eller lign. så de modtager ikke min nyhedsmail. (der kan f.eks. stå noget i retning af: Denne adresse xxx@xx.dk tillader ikke mails fra "min adresse"). Et eller andet sted, er det jo lidt træls, for jeg giver gratis fragt til alle, som er tilmeldt mit nyhedsbrev.. Og de vil jo så gerne have den gratis fragt, men ikke nyhedsmails fra mig... ØV.. Man kan jo så sige, at så går de bare glip af de gode tilbud, og sådan vælger jeg da også at se på det.. Men det kunne da være lidt sjovt at høre fra jer andre om I oplever det samme ? og hvad I evt. gør ved det ? Og ja, jeg kunne da bare give gratis fragt til alle og ikke lægge så meget vægt på mit nyhedsbrev, men det er nu min måde, at fastholde kunder på.. |
Kære Majbrit.
Du har ret. Noget for noget. I princippet er det jo ligemeget hvad vi handler med. Vi handler med printertilbehør og har fragt u/b. Vi har heller ingen gebyrer og det er kunderne ret tilfredse med her i Vestdanmark. Vore varer er imidlertid lige så flygtige som dine. Verden er ikke stabil mere. Focus flytter sig.
Jeg har lige nogle filosofiske betragtninger: Informationsmængden er enorm. Hvor startede det? For ca 3000 år siden skrev Kong Salomon i Prædikerens Bog 12:12 .."Min søn, va´r dig! Der er ingen ende på, som der skrives bøger, og megen gransken trætter legemet." (Det var håndskrevne bøger). For 100 år siden kunne der trykkes mere avis end læseren kunne kapere. Nu kan der brændes flere bits end der er hjerner til at opfatte. Kan du se hvad jeg mener?
Når man gik i biografen i 50´erne skulle man plages med 10-15 reklamelysbilleder om lamper, dæk og andet kedeligt gods fra de lokale handlende. Det eneste sjove (synes jeg) var de 3 signaltrompeter der gjaldede og den sidste startede HVER gang med at trutte før mundstykket var sat til læberne. Det var en god reklame. Det er det der går galt man husker bedst.
Jeg bruger ikke selv nyhedsbreve på anden måde end kundebesøg med et stykke papir på emner jeg tror må have interesse. Nyhedsbreve i min mailboks briver arkiveret eller fjernet - for der er ikke tid til at læse andet end det man selv tror på - og det bruget man meget tid på et opsøge. Spørg lige dine kunder om de er tilfredse med det materiale du fremsender eller om de vil have noget andet. Et pænt formuleret mundtligt spørgsmål bliver altid besvaret så du kan regne med det. Det er ikke holdbart i længden at bruge tid på reklame der ikke virker.
Den personlige kontakt og ægte interesse tiltaler langt flere og du har føling med dit marked.
Håber du kan bruge noget af det og du er også velkommen til at ringe.
Venligst, Bent Sørensen, A&B www.a-b.dk