Hvordan bogføres dette? Hvis der er tale om et mindre aktiv som er straksafskrevet. Jeg er klar over, at det ikke ændrer noget skattemæssigt om det bliver bogført som almindeligt salg eller som et solgt aktiv med genvundne afskrivninger, men hvad er den korrekte måde og hvad gør man i praksis?
I det konkrete tilfælde, er der tale om en produktkategori som jeg i forvejen sælger, men produktet er indkøbt til brug i firmaet. Jeg ved ikke om det ændrer noget.
Hvis du regner med, også enkelte gange i fremtiden at sælge anlægsaktiver, så er det nemmeste, og mest korrekte at lave en konto der hedder noget i retning af: Gevinst og tab ved salg af anlægsaktiver
her bogføre du så differencen i mellem den bogførte værdi og salgsprisen når du sælger et anlægsaktiv.
I denne situration er din bogførte værdi 0 kr. og salgsprisen er XX kr.
Så Kredit XX kr. på kontoen Gevinst og tab ved salg af anlægsaktiver
Korrekt. I modsætning til salg af driftsmidler som er afskrevet efter saldoværdimetoden kan driftsmidler som er straksafskrevet ikke føres som afgang på den skattemæssige saldoværdi men skal indtægtsføres.