|
Jeg blev utrolig forbavset over holdningen i tråden, som var noget med, hvorfor skal firmaet betale din efteruddannelse, du skrider nok bare når du har fået den.......... jeg sad og tænkte hmmm de må være noget op i årene med sådan en holdning, men det kom som et shock da jeg fandt ud af de er på min egen alder, og det var så grunden til denne tråd. Min egen indgangsvinkel til det er at jeg har set virksomheder som blæse højt og helligt på efteruddannelse, med begrundelsen, skal du efter uddanne dig så gør det i fritiden for egne penge, og jeg befinder mig i en virkomhed lige nu som siger, efteruddannelse skal der til for at følge med i dag. Hvis i har nogle konkrete sager omkring emnet ville det også være intressant at hører :-) |
Hejsa
Desværre tror jeg, at der altid vil være nogle firmaer, der mener, at ansatte selv skal uddanne sig udenom firmaet. Det er jo ligeledes en holdning, der kan medføre, at firmaet mister kvalifiseret arbejdskraft. Efter min mening er det jo et inddirekte signal til ens ansatte, at man ikke sætter særlig megen pris på dem..desværre.
Jeg har selv lige været på kursus, som min ledelse har betalt for mig..det er jo selvfølgelig altid en chance at tage for et firma at uddanne sit personale, men jeg synes, at det ku kan være positivt for et firma at sende ens ansatte på efteruddannelse..
Bliv gratis medlem