Hej alle i kloge folk Jeg står med et spørgsmål fra en kunde, som jeg ikke helt kan besvare. Til dette opsættes der nogle PC'ere med touch screen, hvor besøgendekan surfe på den særlige del af websitet. Dog skal folk intet andet kunne på disse PCere, der skal ikke være noget tastatur, de skal ikke kunne surfe til andre websites og de skal ikke kunne ødelægge noget. Hvor finder jeg noget software, som kan forhindre folk i alt andet end at besøge et website, som sikrer at hvis computeren genstartes, så logger den automatisk på og starter en browser og hvis browseren på en eller anden måde bliver lukket, så bliver den automatisk genstartet. Håber nogen lige kender det rette software :-) |
Hej Nicolai
I tidernes morgen var jeg med til at lave noget lignende, det var dog en musikkiosk for Prefueled.
Vi brugte windows embedded da det gav nogle ekstra konfigurationsmuligheder især til at lukke ned for hvad brugeren kunne foretage sig, starte programmer op etc. Derudover vil det kunne hindre adgang til andet end det ønskede site ved at sætte en proxy op på din kiosk.
Du vil sikkert også kunne lave det samme med en linuxbox, så dit problem er vel egentligt et spørgsmål om at få konfigureret noget standardsoftware rigtigt.
De bedste hilsener
/Niels