Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Opstart af virksomhed

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 26. Aug 09
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 13:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminobrugere

Jeg håber meget i vil hjælpe mig, hvis I har nogle gode råd/erfaringer :0)

Jeg er i gang med at starte en netbutik op der bl. a bliver med salg af te og kaffe. I den forbindelse har jeg nogle spørgsmål som jeg synes er svære at få svar på, når man er helt ny som selvstændig.

Jeg har fundet ud af hvad mit firma skal hedde og jeg har også styr på selve hjemmesiden. Det jeg godt kunne bruge lidt hjælp til er ang. disse nedenstående punkter:

  • Hvis jeg importerer fødevarer fra ikke - EU lande, hvordan skal jeg så forholde mig i forhold til fødevarestyrelsen - skal jeg fortælle dem hvad der er i af ingredienser, eller er det fuldt ud mit eget ansvar at sørge for at det jeg sælger er i overenstemmelse med lovgivningen?
  • Er der nogle steder jeg skal henvende mig i forhold til opstart af netbutik - udover Told og Skat?
  • Skal jeg have dokumentation fra leverandører ved levering af varer/fødevarer?

På forhånd mange tak

Louise

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 13:26
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra København K
Tilmeldt 30. Jul 08
Indlæg ialt: 498
Fra  Tame Skrevet kl. 13:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Planday - Nem og mobil vagtplanlægning

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)