Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Regler vedr. opstart af virksomhed i USA (vejledning søges)

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. Apr 09
Indlæg ialt: 59
Skrevet kl. 01:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino´er.

Jeg håber nogen af jer kan hjælpe mig. Jeg er gået igang med lidt research ang. jeg vil åbne en virksomhed i udlandet som dansker. nærmere uddybet USA. En service hjemmeside.

Jeg er dog ikke sikker på hvilken virksomhedsform det bliver endnu. Men jeg regner med at opstarte virksomheden  i Danmark. Med mindre andet taler for at starte i USA. (skattemæssigt) jeg er ikke stærk på det område endnu.

Men mit spørgsmål lyder på: Hvordan er reglerne omkring opstart af virksomhed i USA, når jeg er dansk statsborger. Kan det overhovedet lade sig gøre, eller skal jeg både have opholdstilladelse og arbejdstilladelse, eller kan jeg nøjes med visum, og så forny det når tiden er.?

Jeg vil starte herinde, for er sikker på at der nok skal være nogen med noget viden på det område, eller i hvert fald en mening eller nogle links:)   Den amerikanske ambassade står nr.2 lige nu.

Håber i kan hjælpe hurtigt:)

Med Venlig Hilsen

JSS

Fra København
Tilmeldt 13. May 09
Indlæg ialt: 44
Skrevet kl. 15:45
Hvor mange stjerner giver du? :
Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 16:03
Hvor mange stjerner giver du? :

Selvv plejer jeg at starte på doingbusiness.org, når jeg savner basisinformation.

http://www.doingbusiness.org/ExploreEconomies/?economyid=197

Dertil kommer at Deloitte på deres hjemmeside har nogle rapporter over det at starte eller lave forretninger med en række lande, herunder også USA.

Hvis du bruger søgeordene "doing business in us" vil du på google finde en række tilsvarende hits.

Men ja det er muligt som dansker at eje virksomheder i Danmark. Om det kan svare sig kan ikke afgøres med den info, der ligger til grund for dit indlæg.

Henrik

Tilmeldt 27. Apr 09
Indlæg ialt: 59
Skrevet kl. 23:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for jeres svar. Jeg vil kigge lidt på de links i gav mig. interessen i amerika ligger i at jeg har boet derovre i nogle år, mulighederne er mange hvis man har lidt indsigt i markedet, og der er flere konsumenter,  end her i lille Danmark:) = flere $$$

Rigtig god aften..

JSS 

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)