Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hjælp til salg - gode råd, assistance etc. etc.

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 30. May 05
Indlæg ialt: 409
Fra  Nanomedia Skrevet kl. 17:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej med jer

Jeg tænkte på om der var nogen der kunne give mig lidt gode råd / hjælp til på den ene eller anden måde at få et reelt salg på min webshop.
Jeg har lavet en række musik-numre og jeg tror på at de er gode nok til at folk godt gider at betale 1 euro for én sang. Jeg har selv nogle tanker og idéer til at 'sprede budskabet', men idéer er altid velkomne.

Det som foruroliger mig en smule er at jeg har fortalt venner og bekendte om det - nogle stykke i hvert fald - og de siger det er lækkert og så videre, men de køber ikke noget..!!!??
Inden i begynder at komme med forslag, vil jeg sige der er 2 ting jeg ikke kan gøre noget ved - i hvert fald ikke lige nu.

1) Siden med musikken er på engelsk, hvor at resten af mit site er på dansk. Det bliver der ikke pillet ved lige foreløbig - mest på grund af økonomiske og tidsmæssige ressourcer.

2) Urlen i browseren er sådan noget artikle-id hejs fra CMS systmet og det kan vi heller ikke gøre noget ved. Det hænger sammen med noget IPN halløjsa i Paypal, hvor at den skal kunne genkende url'en fra musik-shoppen. Det er lidt langhåret og jeg forstår ikke så meget af det, men hvis nogen gør og kender en vej ud af det, må de naturligvis gerne sige til. Jeg er rigtig træt af at mine 'undersider' har sådan nogle lamme url'er.

Well - det var ordene. Håber at høre lidt fra jer derude.

Hav en lækker dag.

/ Brokop

http://brokop.com/

Fra Holstebro
Tilmeldt 7. Apr 07
Indlæg ialt: 105
Skrevet kl. 23:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg tror ikke dine brugere helt kan se hvad det egentligt er de køber. Hvis jeg nu valgte at betale en euro for dine numre, ville jeg få en MP3, men jeg kan bare også få det "samme produkt" til den samme pris men f.eks. med kunstnere som jeg kender, covers osv. på f.eks. iTunes.

Hvis jeg skulle handle i din shop skulle det helt klart være fordi jeg fik lidt mere. Det kunne være jeg fik adgang til at downloade livekoncerter, fik adgang til billeder fra studiet osv.
Desuden skulle jeg nok være fan først, så jeg vil også gætte på at den bedste måde at sælge disse produkter på, ville være til live koncerter (Og her kunne man jo lave det så smart at man når man købte billet til koncerten også fik et gavekort til at downloade koncerten bagefter).

Jeg har meget svært ved at se mig selv tilfældigt surfe forbi et site som dit, også lige betale for nogle musiknumre. Dertil er produktet for "svagt" defineret sammenlignet med f.eks. en USB disk eller en ledning til min mobiltlf, ment på den måde at musik handles med hjertet mens de andre ting handles med hjernen.

 

Selve shoppen er ok, men ikke prangende. Den køre lidt langsom, også syntes jeg det er forvirrende at sitet handler om så meget forskelligt. Jeg syntes ikke det er super smart at vælge Paypal i forhold til danske kunder, men det er jo muligvis heller ikke dit publikum.

Alle disse ting tror jeg dog er sekundære i forhold til det første, og jeg tror ikke det er teknikken der giver projektet problemer.

Held og lykke med det, og jeg syntes faktisk musikken lød meget hyggelig og afslappende :)

Fra København
Tilmeldt 30. May 05
Indlæg ialt: 409
Fra  Nanomedia Skrevet kl. 07:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Janus

Mange tak for at du brugte tid på at skrive et udførligt svar. :)

Jeg ved ikke helt om det er en option at gøre noget ved den føste ting du nævner der - sådan lige pt. Men jeg vil da have det i mente.

Hav en funky dag.

// Brokop

 

http://brokop.com/

Fra Stenløse
Tilmeldt 23. Jun 06
Indlæg ialt: 3040
Fra  iMARKETING Skrevet kl. 11:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Her er linket:

http://www.brokop.com/index.php?option=com_maianmusic&section=music&Itemid=13

Der er en kæmpe forskel i "kvaliteten" af de enkelte numre.

Jeg ville derfor starte med al lade 5-10 personer lytte til dine demoer og så ranke dem på en skala fra 1-10. Herefter placerer du de numre øverst, der har fået flest points.

Herved undgår du at folk smutter igen fordi de får et par dårlige oplevelser.


Vi producerer salgsvideoer til hjemmesider og i den forbindelse er jeg konstant på udkig efter god underlægningsmusik.
Det siger sig selv, at jeg derfor også er villig til at betale væsentlig mere for et nummer når jeg anvender musikken til dette formål.

Hvis det kan lade sig gøre at anvende nogle af dine numre på denne måde hører jeg gerne din pris...

Mvh,

Christian

Fra København
Tilmeldt 30. May 05
Indlæg ialt: 409
Fra  Nanomedia Skrevet kl. 12:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak Christian. :)

Brokop <-- Lettere distræt / træt / forvirret /

Det var simpelthen for åndssvagt jeg ikke fik sat det ind fra starten. Jeg lavede også en tråd med det samme, som ligesom rettede op på det, men de 2 hænger jo slet ike sammen mere.

Jeg synes ikke at finde mulighed for at editere i et indlæg, når man først har lagt det online. Er det korrekt forstået?

// Brokop

http://brokop.com/

Fra Stenløse
Tilmeldt 23. Jun 06
Indlæg ialt: 3040
Fra  iMARKETING Skrevet kl. 12:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Her lige rettet mit igen Wink

Det er under "Mere" men er vidst kun aktivt 1/2 time fra oprettelse / sidste rettelse.

Mvh,

Christian

Fra København
Tilmeldt 30. May 05
Indlæg ialt: 409
Fra  Nanomedia Skrevet kl. 21:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Christian

Har først set din forespørgsel på pris angående musik. Det lyder meget spændende :)

Lad os liiiige tage den på PM

// Brokop

http://brokop.com/

Fra Stenløse
Tilmeldt 23. Jun 06
Indlæg ialt: 3040
Fra  iMARKETING Skrevet kl. 21:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Er sket Wink

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)