Min partner og jeg står nu og skal have et navn til vores virksomhed. Vi føler ikke vi har fundet det helt rigtige og bruger derfor nu unødvendig tid på at spekulere og håbe på at det "rigtige" dukker op. Det er netop når man spekulerer som sindsygt, at navnet ikke dukker op. Derfor håber jeg I har nogle fornuftige forslag.
Kort om virksomheden:
Vi skal sælge kolde sunde drikke i flasker og dåser. Vi skal osse forhandler kaffeautomater og alt det der tilhører til en kaffepause til små og mellemstore virksomheder. Vi skal osse være leverandører af stentøj, glas, sugerrør osv. til hotel-, restaurant- og barbranchen.
Har i et godt bud? Behøves ikke at passe med et domain.
Navnet skal lyde godt og behøves ikke at betyde så meget.
Navnet behøves ikke at være noget med det vi forhandler, f.eks. Kaffepause. Vi vil nemlig ikke binde os op på nogen kerne, men være meget fleksible indenfor det hele, dvs. fortsætte med at finde kvalitetsprodukter.
Navnet skal bare lyde godt og være simpelt, og må gerne sige lidt om hvad vi laver, men ikke nødvendigt. Gerne være et nyt Brand, som giver os god omtale.