Jeg skal til at få min første ansatte, men er i tvil angående dette.
Den ansatte skal få låne firmaets BroBizz samt SHELL kort, men hvis den ansatte bruger SHELL kortet til privat formål, eksempel; køber sig en sodavand, benzin på en vens/egen bil eller kører over broen med firmaets BroBizz, så skal jo den ansatte selv betale for det..
Hvordan er den bedste måde at indrage disse penge? Jeg fik vide man ikke må trække fra i løn?!? På mit gamle arbejde blev der dog noget trukket fra på min løn (udbetalingen, dvs efter skat mm)... Eller skal den ansatte betale kontant/overføre pengene selv til firmaet?
Og gerne svar om dette; skal jeg bogføre alle de pågældende fakturaer/regninger eller kan jeg smide de væk? Det virker lidt underligt om det bogføres og dermed "sælges".. så skal jeg jo også opkræve pant osv om han køber en sodavand..?
Grunden til tvivlen er formentlig at revisoren har tænkt på at du vil fratrække beløbet før skat og det må man ikke. Sagt med andre ord: Evt privat indkøb via firmaet skal trækkes af den løn der er beskattet.